İngiltere Siber Suçluları Blockchain İle Yakalayacak

İlayda Peker

The Block’un haberine göre, İngiltere’nin vergi dairesi olan HM Revenue and Customs (HMRC), kripto para birimleriyle işlem yapan siber suçluları tespit etmelerine yardımcı olabilecek bir Blockchain analiz aracı kullanmayı planlıyor.

İngiltere’nin Planı

PublicTechnology adlı haber kaynağının Pazartesi günü yaptığı açıklamaya göre Blockchain ile HM Revenue and Customs, “vergi kaçakçılığı ve kara para aklama” için kullanılan Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimi işlemlerini analiz etmek istiyor.

Yapılan açıklamalara göre özellikle HMRC, en azından yedi dijital varlık ile yapılan işlemleri takip etmeye yardımcı olacak bir araç arıyor. Bu kripto para birimlerinin Bitcoin (BTC), Bitcoin Cash (BTC), Ethereum (ETH), Ethereum Classic (ETC), XRP, Litecoin (LTC) ve Tether (USDT) olduğu belirtiliyor. Ayrıca HMRC’nin Monero (XMR), Zcash (ZEC) ve Dash (DASH) gibi gizlilik odaklı paraları izleme yeteneğine sahip bir aracı tercih edeceği de yapılan açıklamalar arasında yer alıyor.

Bunların yanında vergi dairesi seçilen aracın lisansı için 100.000 Euro yani yaklaşık olarak 130.000 dolar harcamaya hazır olduğunu ifade ediyor. Vergi dairesi için bu aracı tasarlayan ya da hali hazırda böyle bir araca sahip olanların 31 Ocak’a kadar tekliflerini yapmaları gerekiyor. Vergi dairesi 17 Şubat’ta sözleşmeyi yaparak aracı kullanmaya başlamayı hedefliyor.

HMRC’nin Pazartesi günü yaptığı açıklamalarda konuya ilgili şu ifadeler kullanılıyor:

Bu kripto varlık işlemlerinin çoğu Blockchain olarak bilinen bir deftere kamuya açık olarak kaydediliyor. İşlemler genellikle halka açık olmakla birlikte bunları yapan katılımcıların kimliği gizli oluyor.

Olası Firmalar

Blockchain analitik firmaları Chainalysis, Eliptik ve CipherTrace gibi firmalar kripto işlemlerini takip etmeye yardımcı araçlara sahip olduklarından potansiyel tedarikçilerinden bazıları arasında yer alabilir. Örneğin İngiltere merkezli Eliptik, son zamanlarda dolandırıcılık ve Ponzi şemaları gibi yasadışı faaliyetlerle ilgili 400 milyon dolar değerinde XRP işlemi bulduğunu açıklamıştı.Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Ünlü Bitcoin Eleştirmeni Tüm Bitcoin’lerine Erişimini Kaybetti

Sonraki Haber

Varlık Yönetimi Devi Fidelity, Bitcoin Madencilik Mühendisi Arıyor

İlgili Haberler