İngiltere Merkez Bankası’ndan Çelişkili Kripto Para Açıklamaları

İlayda Peker

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkan Yardımcısı Jon Cunliffe, kripto paraların makro-finansal istikrar için bir tehdit oluşturduğu fikrine katılmadığını dile getirdi. Buna ek olarak son haftalarda küresel düzenleyiciler kripto para birimlerinin üzerine daha fazla eğiliyor ve Binance’in bu baskıyı hisseden borsalar arasında yer aldığı görülüyor.

Öte yandan Çin’in son iki ayda attığı adımlar ile büyük ses getirdiğini ve ABD’nin karışık sinyallerinin henüz çözülemediğini de belirtmek gerekiyor.

Kriptolar ve Finansal İstikrar

Çarşamba günü yaptığı açıklamalarda Cuncliffe, bu yıl kripto para birimlerine olan ilginin fark edilir şekilde arttığına değindi. Bu noktada Cuncliffe, henüz kripto para birimlerinin finansal istikrar konusunda bir tehlike teşkil etmediğini dile getirdi. Cuncliffe konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Kriptodaki spekülatif büyüme çok dikkat çekici ancak bunun finansal istikrar riskinde sınırı aştığını düşünmüyorum.” sözlerini kullandı.

Öte yandan Mayıs ayında, FUD kaynaklı gerileme gerçekleşmeden önce, BoE Yöneticisi Andrew Bailey, Cunliffe kadar pozitif düşünmediğini ortaya koyan açıklamalar yapmıştı. Bailey, kripto para birimlerinin gerçek bir değeri olmadığını ve yatırım yapan herkesin tüm parasını kaybetmeye hazır olması gerektiğini ifade etmişti.

“Kriptolar Risk Oluşturuyor da Olabilir”

Cunliffe yaptığı açıklamalarda kripto para sektörünün şu an için bireysel yatırımcılar ile sınırlı olduğunu da dile getirdi. Bununla birlikte nispeten düşük toplam piyasa değeri ve eski sistemle bağlantı eksikliği nedeniyle Cunliffe, kriptonun finansal istikrar için bir risk oluşturduğunu da düşünüyor.

Bunlara ek olarak Cuncliffe, stablecoin’lerin sınıflandırılması ve işlenmesinin spekülatif kripto varlıklarından farklı olması gerektiğini açıkça belirtti. Stablecoin’ler üzerinde özel düzenleyici gözetim için de çağrıda bulundu.

Aslında tüm dünyadaki düzenleyici kurumların kripto para birimleri ile ilgili kafası karışmışken BoE’den de kafa karıştırıcı açıklamaların gelmesi anormal bir durum değil.Total
9
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Skrill Kripto Para Faaliyetlerini Büyütüyor!

Sonraki Haber

Şaka Coin Furyası Bitiyor Mu: Dogecoin (DOGE) ve Shiba Inu (SHIB) Kan Kaybediyor

İlgili Haberler