İngiltere Merkez Bankası Yöneticisinden Ağır Bitcoin Eleştirisi!

İlayda Peker

Reuters’ın haberine göre, İngiltere Merkez Bankası (BoE) yöneticisi Andrew Bailey Pazartesi günü yaptığı açıklamalarda bir kez daha lider kripto para birimine olan düşmanlığını dile getirdi ve Bitcoin’in (BTC) gerçek bir değeri olmadığını ifade etti.

“Bitcoin’in Değeri Yok”

Bailey konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Dürüst olmalıyım, Bitcoin’in içsel değer dediğimiz şeye sahip olduğunu düşünmek zor.” ifadelerini kullandı. Ayrıca Bailey açıklamalarında Bitcoin’in bir ödeme aracı olarak kullanılması konusunda “çok gergin” olduğunu da ekledi.

Bunların yanında İngiltere Merkez Bankası (BoE) yöneticisi Bitcoin’e sahip olmak için “geçerli nedenler” olabileceğini kabul ederken, BTC yatırımcılarını kripto para biriminin son derece değişken olduğu konusunda da uyarıyor.

Öte yandan geçen ay Bailey, bir Brookings Enstitüsü etkinliğinde yaptığı konuşmada, stablecoin’ler için küresel bir düzenleyici standart çağrısında bulunmuştu. Ayrıca Bitcoin ile ilgili sert eleştirilere rağmen İngiltere Merkez Bankası’nın kendi merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) piyasaya sürülmesine hazırlandığı biliniyor.

Merkez Bankası Dijital Para Birimleri

Bitcoin’in ortaya çıkmasından ve yaygın olarak kullanılmaya başlamasından sonra birçok ülke kripto para birimlerine karşı ciddi eleştirilerde bulundu. Ancak bu devrimsel gelişmenin önüne geçilemeyeceğinin anlaşılmasının ardından başta Çin olmak üzere ülkeler kendi kripto para birimlerini çıkarmaya odaklanmaya başladı.

Az öncede belirttiğimiz gibi Çin CBDC konusunda başı çekiyor. Hatta Çin’de merkez bankası dijital para birimi için test aşamasına geçildi. Her ne kadar herhangi bir net tarih olmasa da önümüzdeki aylarda Çin’in CBDC’nin kullanıma sunulması bekleniyor.


Total
9
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin Fiyatı: BTC 12.000 Dolara Mı Gidiyor?

Sonraki Haber

Bu Gösterge Bitcoin (BTC) İle İlgili Önemli İpuçları Veriyor Olabilir

İlgili Haberler