İngiliz Bankaları Hükümetin Kripto Vizyonunu Frenliyor

Bitcoin Haber

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak’ın bir kripto merkezi için büyük planları var, ancak Birleşik Krallık’taki bankaların başka fikirleri var.

İngiltere ve Kripto Paralar

Bloomberg’in 2 Nisan tarihli bir raporuna göre, Birleşik Krallık’taki bankalar kripto şirketleri ve borsalarıyla olan işlemlerini ve anlaşmalarını kısıtlıyor.

Raporda, HSBC ve Natwest’in müşterilerin kripto borsalarına taşıyabilecekleri para miktarını kısıtladıkları belirtildi. Barclays ayrıca 2021’de Binance’e transferleri durdurdu.

Şimdilik, kripto paranın fiat giriş ve çıkış rampalarına ihtiyacı var. Ne yazık ki bu, bankalara güvenmek ve işlemleri sınırlamak, cadde bankasının cephaneliğindeki araçlardan yalnızca biri anlamına geliyor.

Birkaç kripto yöneticisi Birleşik Krallık’taki bankalarla ilgili sorunlar yaşadıklarını bildirdi. Rapora göre, sorunlar aşırı evrak işlerinden bürokratik engellere ve başvuruların reddedilmesine kadar uzanıyor.

İngiliz Bankalarının Ablukası

Londra merkezli kripto firması SavingBlocks, bankalarla ilişkilerde yaşanan zorluklardan bahsetti. Kripto pasif portföy firması, dokuz farklı bankacılık hizmet sağlayıcısına kurumsal hesap başvurusunda bulundu. Bloomberg’e göre bunlardan yedisi tarafından geri çevrildi.

Şirketin kurucusu Edouard Daunizeau, “geleneksel bankaların çoğu kripto firmalarına bankacılık hizmeti sunmuyor” diye eklemeden önce “çok fazla seçenek yok” dedi. Avrupa’da daha dostane iklimlere taşınmayı düşünüyor.

Son olaylarla birlikte bu daha da zor olacak. Daha kolay olacağını düşündüğümüz Fransa’da lisans arayışındayız.

Bankalar genellikle iş modellerini tehdit ettiği için kriptoya karşı büyük bir küçümseme besliyor. Kara para aklama endişelerini öne sürüyorlar, ancak gerçek şu ki bankalar başkalarının parasından para kazanıyor ve karşılığında çok az şey veriyor.

Nisan 2022’de Başbakan Rishi Sunak, kripto firmalarını İngiltere’ye çekmek için bir girişim başlattığını duyurdu. Ancak, bankacılık ablukası onlar için hayatı çok zorlaştırıyor.

Dahası, Birleşik Krallık’ta kripto girişim sermayesi fonları düşüşe geçti. Buna karşılık, Avrupa genelinde nispeten sağlıklı kalmaya devam ediyor.

Londra merkezli kripto borsası Coinpass’in CEO’su Jeff Hancock, bankacılığa kısıtlı erişimin “İngiltere’yi bir kripto merkezi haline getirme çabalarını engellediğini, Rishi ve hükümetin de bunu istediğini söylediğini” belirtti.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Buterin, zk-EVM’lerin Merkezsizlik Ve Güvenlik Üzerindeki Etkisini Değerlendiriyor

Sonraki Haber

BTC, ETH ve DOGE: Kripto Paralarda Son Durum

İlgili Haberler