IMF’den Uyarı: Kriptolarda Daha Fazla Volatilite Görebiliriz!

İlayda Peker

Uluslararası Para Fonu (IMF) küresel ekonomik büyümede bir yavaşlama öngördüğü için yatırımcıları dijital varlık piyasalarında daha fazla volatilite olabileceği konusunda uyardı.

“Kriptolarda Volatilite Artabilir”

IMF’nin Temmuz ayında Dünya Ekonomik Görünümü hakkındaki “Kasvetli ve Belirsiz” başlıklı güncellemesi, beklenenden daha yüksek enflasyona ve gelecekte zayıf ekonomik büyümenin göstergeleri olarak küresel üretimdeki daralmaya işaret ediyor. Rapor, kısa ve öz bir şekilde, ileride muhtemel ekonomik yavaşlamaların olacağını belirtiyor.

Makro faktörlerin kripto ayı piyasasıyla bağlantılı olması, kripto analisti Miles Deutscher’in da Twitter’da yatırımcıları piyasalarda volatilite beklemeleri konusunda uyarmasına neden oldu. Deutscher Microsoft, Google, Apple ve Meta’dan gelen gelir raporlarının yanı sıra ABD’den gelen gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) rakamlarının daha fazla türbülans yaratabileceğini de kaydetti.

Buna ek olarak kripto yatırımcıları da bu hafta ABD’de faiz oranlarında bir artışa hazırlanıyor. Bloomberg 26 Temmuz’da Fed’in para politikasını sıkılaştırmak ve enflasyonu düşürmek amacıyla oranları 75 baz puana kadar artırmasının beklendiğini bildirdi. Ülke için 2. Çeyrek GSYİH rakamları 28 Temmuz’da yayınlandığında ABD’nin resmen resesyona girmesini bekleyen endüstri gözlemcileri de var. Investopedia, resesyonu iki çeyrek ardışık negatif GSYİH büyümesi olarak tanımlıyor.

Bitcoin Neden Düştü?

Kripto piyasasında tanınmış bir YouTuber olan DustyBC de 26 Temmuz’da küresel yavaşlamanın potansiyel olarak azalan ABD GSYİH rakamlarıyla birleştiğinde Bitcoin (BTC) fiyatının neden 21.000 doların altına düştüğünü açıklayabileceğini ifade etti.

Ek olarak Cosmos tabanlı zincirler arası merkezi olmayan finans (DeFi) kurucusu Umee Brent Xu, 25 Temmuz’da bir tweet’te “Makro durgunluk = kripto durgunluğu mu?” diye sordu.

Öte yandan ekonomik görünüm kasvetli olsa da IMF, Celsius, Three Arrows Capital ve Voyager Digital Holdings gibi büyük firmalardaki tasfiyeler, iflaslar ve kayıplar nedeniyle Mayıs ayından bu yana kripto satışlarının diğer finansal sistemler üzerinde çok az etkisi olduğuna dikkat çekti.


Total
26
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Binance Coin (BNB) Yıl Sonu ve 2023 Beklentileri

Sonraki Haber

Fed Faiz Kararını Açıkladı! Kripto Paraları Neler Bekliyor?

İlgili Haberler