IMF, Kripto Para Birimleri Hakkındaki Raporu Yayınladı: Çarpıcı İfadeler Yer Alıyor

Mert Bahçe

Uluslararası Para Fonu (IMF), kripto para piyasasının artışı hakkında endişeli bir tavır takındı. IMF, kripto paraları finansal istikrara karşı zorluklar oluşturduğuna inanarak yatırımcıları uyardı. Bununla birlikte IMF, kripto para birimlerinin artan benimsenme oranlarının dünya ekonomilerine getirdiği riskleri de ele aldı.

IMF Raporu

IMF tarafından yayınlanan raporda kripto para birimleri, endişe kaynağı olarak nitelendirildi. IMF raporuna şu ifadeler yer aldı:

Kripto varlık tenolojileri, daha hızlı ve ucuz sınır ötesi ödemeler için önemli bir potansiyele sahip. Ancak potansiyel kazanımlara rağmen kripto varlıklarının hızlı büyümesi ve artan benimsenmesi, finansal istikrar sorunları yaratıyor.

Statista ve Finder tarafından yürütülen araştırma, küresel düzeyde kripto varlıklarında en büyük benimsenme oranlarını yakalayan ekonomiler gelişmekte olan ülkeler olarak kaydedildi. En düşük benimsenme oranlarına ise Birleşik Krallık ve ABD gibi gelişmiş ekonomiler yer aldı.

IMF, piyasa değerindeki artışın bir diğer önemli kısmının stablecoin yatırımcıları olduğuna inanıyor. Ethereum, Cardano ve Solana gibi projeler, akıllı sözleşme özellikleri ile DeFi dünyasına hitap ediyor. Bu bağlamda bu blok zincirleri büyümeyi tetikleyecek yatırımcı ilgisine sahip projelerdir.

Geçtiğimiz nisan ayında 2.5 trilyon dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Bir süredir 2 trilyon doların altında olan toplam kripto para piyasası değeri liderin toparlaması ile tekrar bu seviyeye ulaştı.

Uluslararası Para Fonu’nun Endişeleri

Ayrıca IMF, geçtiğimiz dönemlerde kullanıcı fonlarının kaybına yol açan sistem eksiklikleri veya aksamalar gibi operasyonel riskleri de potansiyel tehdit olarak görüyor. Buna bir örnek, varlıkların akışını tehlikeye atan süreçte hükümetin kapatmasını gerektiren sistemin aşırı yüklemeler nedeniyle çeşitli problemlere konu olan El Salvador’un Chivo cüzdanıdır.

Sektörüdeki siber suç oranı, özellikle ön plana çıkarılarak algı yaratılma çabası da sürüyor. BU saldırıların çoğu cüzdanları ve borsaları hedef alırken IMF, bunların blok zincirlerinin çalışmasını destekleyen algoritmaların üzerinde de gerçekleşebileceği ve daha derin sorunlara yol açabileceği konusunda uyarıyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Solana Blockchain’inin En Pahalı NFT’si 2,1 Milyon Dolara Satıldı!

Sonraki Haber

Kripto Balinası 6 Trilyondan Fazla Şaka Coini Aldı!

İlgili Haberler