İlk Hangisi Rekor Kıracak: Bitcoin Mi, Altın Mı, DOW Mu?

İlk Hangisi Rekor Kıracak: Bitcoin Mi, Altın Mı, DOW Mu?

Mati Greenspan geçtiğimiz günlerde, hangi varlığın rekor seviyeleri göreceği konusunda Twitter üzerinden bir anket düzenledi. Euro Pacific Capital CEO’su Peter Schiff ise bu anketi yanıtlayarak Bitcoin’in “hiçbir zaman iyi bir yatırım stratejisi olmayacağını” dile getirdi.

Bununla birlikte bahsi geçen ankete göre katılımcıların yüzde 42’si Bitcoin’in Dow Jones Industrial Average’i (DJIA) ve Schiff’in koyu bir destekçisi olduğu altını geride bırakarak tüm zamanlar rekoru kıracağını ifade etti.

Altın ve Bitcoin

Anketi düzenleyen ve sıkı bir kripto para destekçisi olarak bilinen Greenspan’de aslında sonuçlara şaşırdığını ifade etti. Bitcoin’in anketten birinci gelmesinin beklemediğini dile getiren Greenspan “tepkilere şaşırdığını” belirtti.

Bunların yanı sıra şimdiye kadar Dow’ın rekor seviyesi olan 29.562 baz puandan %15 ve Bitcoin’in rekor seviyesi olan 19.698 dolardan %53 daha düşük işlem gördüğünü ifade edebiliriz.  Öte yandan altın için işlerin daha iyi olduğunu görüyoruz. Değerli metal Eylül 2011’de ulaştığı 1.923 dolarlık seviyesinin yalnızca %7 altında işlem görüyor.

Rakamlar böyle olunca ünlü isimlerin şaşırması gayet normal gibi görünüyor. Ancak şunu da unutmamak gerekiyor: Bitcoin hala son 10 yılın en iyi performans sergileyen varlığı konumunda yer alıyor. 

Artış Tahminleri

Şubat ayı başında Fundstrat’tan Tom Lee, Bitcoin fiyatının 2020 sonuna kadar üç kat artabileceği tahmininde bulunmuştu. O dönemde Lee BTC fiyatının 40.000 dolara çıkacağını dile getirmişti. Ancak Lee abartılı Bitcoin fiyat tahminleri ile tanındığı için bazı isimlerce eleştirilmişti.

Lee bununla birlikte geleneksel piyasalarda V şekilli bir toparlanma olacağını ifade eden sayılı analistten de biriydi ve bu gerçekleşti. Dolayısıyla 40.000 dolarlık tahmin bir kez daha değerlendirmeye alınabilir.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.