İlk Duyurudan Son Rekorlara: Bakkt

İlayda Peker

Dünyaca bilinen güvenilir borsa platformu Intercontinental Exchange’in (ICE) yatırımcıyla buluşturduğu Bitcoin vadeli işlem platformu Bakkt, piyasaya sürülmesiyle ilgili ilk çalışmaların başladığının açıklanmasından günümüze kadar adından sıkça söz ettiren bir gelişme oldu.

Bakkt Nedir?

Bakkt, kurumsal yatırımları kripto para piyasasına çekmeyi amaçlayan bir platform olarak karşımıza çıkıyor. Bilindiği gibi CBOE ve CME gibi borsalar da kurumsal yatırımların artmasına imkan tanıyacak şekilde Bitcoin vadeli işlemlerini başlatmıştı. Ancak Bakkt’i bu platformlardan ayıran iki şey var: İlki, platformun arkasındaki isim (Intercontinental Exchange), ikincisi ise Bakkt’in Bitcoin vadeli işlemlerini nakit ödemeli olarak sunması…

Bunların yanı sıra Bakkt’e yatırım yapan birçok ünlü şirket bulunuyor. Bu şirketler arasında, Starbucks, Microsoft, Protocol Ventures, Alan Howard, Susquehanna International Group, Eagle Seven, Pantera Capital, Fortress Investment Group, Galaxy Digital, BCG ve Horizons Venture bulunuyor.

Tüm gelişmelerin ve açıklamaların ardından Bakkt platformunun ilk olarak 12 Aralık’ta piyasaya sürüleceği belirtilmişti. Ancak daha sonra Bakkt’ın kullanıcıyla buluşmasının 24 Ocak tarihine ertelendiği açıklandı. Bakkt CEO’su Kelly Loeffler gecikme ile ilgili olarak her şeyin düzgün işlemesi için daha fazla zamana ihtiyaçları olduğunu ve bu sebeple kısa süreli bir gecikmenin yaşandığını dile getirdi.

Bunların yanında Aralık 2018’de CEO Loeffler, Bakkt’ın diğer borsalardan farklı ile ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullanmıştı:

ICE dünyanın en büyük borsa operatörü olarak biliniyor. Amerika’dan Avrupa’ya, Asya’dan Kanada’ya bir çok borsa işletiyoruz. Dolayısıyla dünyanın her yerindeki kurumsal tüm varlık sınıflarının en büyük yatırımcılarıyla iletişim içindeyiz.

Bu gelişmelerin ardından belki de Bakkt ile ilgili en çok heyecanlandıran adım ilk satın almanın gerçekleşmesi oldu. Ocak 2019’da Bakkt, Rosenthal Collins Group’un (RCG) bazı değerlerini satın aldı ve böylece vadeli işlemleri gerçekleştirmek adına ilk adımını atmış oldu.

Ertelemeler ve Piyasaya Çıkış

Yukarıda belirttiğimiz gibi Bakkt’in piyasaya çıkış tarihi 24 Ocak’a ertelenmişti. Ancak verilen bu tarihte de Bakkt’in açılışı yapılamadı ve piyasa Bakkt platformunu deneyimlemek için 23 Eylül’e kadar beklemek zorunda kaldı.

Tabii ki bu süreç içerisinde çeşitli testler, denemeler ve para yatırma işlemleri sırasıyla başlatıldı ve adımlar atılmaya devam edildi.

23 Eylül’de yani Bakkt’in işleme başladığı ilk günde ilk gün içerisinde 1 adet günlük vadeli işlem sözleşmesi ve 71 tane aylık vadeli işlem sözleşmesi ile işlem yapıldı. İlk haftasında ise Bakkt’ın Bitcoin işlem hacmi 5.8 milyon dolar seviyesinde kaldı. Yatırımcılar ve kripto para ekosistemi Bakkt’ten çok daha büyük performanslar bekledikleri için bu bir hayal kırıklığı oldu.

Ancak sonrasında her hafta Bakkt kendi işlem hacmi rekorunu kırarak büyümeye ve ilerlemeye devam etti. Son olarak ise Bakkt platformu Twitter üzerinden yaptığı bir açıklama ile Bitcoin vadeli işlem sözleşmesi hacmini %5.000’e yakın oranda arttırdığını belirtti.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Çin’in Baskıları 5 Kripto Para Borsasının Sonunu Getirdi! 

Sonraki Haber

IDAX Kripto Para Borsasının CEO’su Kayboldu!

İlgili Haberler