İlginç Rapor: Kripto Para Odaklı Dolandırıcılıklar Azaldı!

İlayda Peker

Yeni bir kripto suç raporuna göre, düşen varlık fiyatları ve deneyimsiz kripto kullanıcılarının piyasadan çıkması nedeniyle 2022’de şimdiye kadar daha az insan kripto para dolandırıcılığına maruz kaldı.

Oranlar Umut Verici

Chainalysis’in 16 Ağustos tarihli raporuna göre, yıl başından bugüne toplam kripto dolandırıcılığı sebebiyle kaybedilen miktar şu anda 1,6 milyar dolar seviyesinde bulunuyor ve bu, kripto para birimlerinin düşen fiyatlarıyla bağlantılı görünen önceki yıla göre %65’lik bir düşüşe denk geliyor.

Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda, “Ocak 2022’den bu yana, dolandırıcılık sebebiyle kaybedilen para Bitcoin fiyatına paralel olarak düştü. Ayrıca 2022’de şimdiye kadar dolandırıcılığa kurban giden bireysel transferlerin kümülatif sayısı, son dört yılda görülen en düşük oran.” ifadeleri kullanılıyor.

Raporun yazarı Chainalysis Siber Suçlar Araştırma Lideri Eric Jardine, kripto yatırımcılarının yatırım fırsatları ve büyük getirilerin kurbanlar için en cazip olduğu boğa piyasalarında dolandırıcılığa uğrama olasılığının daha yüksek olduğunu açıklıyor.

Jardine’e göre boğa piyasaları tipik olarak dolandırılmaya daha müsait yeni ve heyecanlı yatırımcıların piyasaya giriş yaptığı dönem. Bu sebeple boğa piyasalarında dolandırıcılık olaylarının daha fazla olduğu düşünülüyor.

Araştırmacı, 2021’de 3,5 milyar dolarlık toplam dolandırıcılık kaybı sağlayan nispeten büyük PlusToken ve Finiko dolandırıcılığı nedeniyle sonuçların da çarpık olduğunu söyledi. Ek olarak Jardine, 2022’nin şimdiye kadarki en büyük dolandırıcılığının yalnızca 273 milyon dolar olduğunu ifade ediyor.

Hack’ler ve Çalınan Fonlar

Dolandırıcılık sebebiyle oluşan kayıplar yıl içinde düşerken, Jardine kripto tabanlı hack olaylarının trendi alt üst ettiğini ve Temmuz 2022’ye kadar %58,3 artarak 1,9 milyar dolara ulaştığını belirtiyor.

Jardine, bu artışın büyük ölçüde 2021’de hızla yükselen DeFi uygulamalarının yükselişinden kaynaklandığını, “Açık kaynak kodları, istismar arayan siber suçlular tarafından incelenebildiğinden, DeFi protokolleri bilgisayar korsanlığına karşı benzersiz bir şekilde savunmasızdır.” sözleri ile açıklıyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

XRP Analizi: Bu İşaretler Düşüş Sinyali Veriyor!

Sonraki Haber

En Büyük Altcoin Önce Hangi Seviyeyi Görecek!

İlgili Haberler