İlginç İddia: “Bitcoin Teknoloji Start-Up’ı Gibi Hareket Ediyor”

İlayda Peker

Dijital varlık yönetim şirketi CoinShares’ın “A Little Bitcoin Goes a Long Way” başlıklı 10 Ağustos tarihli raporunun sonucuna göre, Bitcoin, dijital altından çok bir teknoloji start-up’ı hissesi gibi davranıyor. Yani yatırımcılar, işe yararsa büyük ödüller kazanıyor, ancak kripto varlığı başarısız olursa potansiyel olarak her şeyi kaybediyorlar. Yazarlar James Butterfill ve Christopher Bendiksen, Bitcoin’in (BTC) kazandığı ünün arakasında, “hayatına sıfır değerle başlamasının” yattığını iddia ediyor.

Bunların yanında raporda yapılan açıklamalara göre Bitcoin potansiyel seviyesine ulaşırsa değeri çok ciddi rakamlara ulaşabilir. Ancak aynı zamanda Bitcoin’in değerinin sıfır olma ihtimali de hiç yok değil.

Bitcoin Yatırımları

Bazı uzmanlar şirketlerin ya da yatırımcıların portföylerinin %1’ini Bitcoin için ayırmaları önerisinde bulunuyor. CoinShares ise bu konuda yaptığı açıklamalarda şirketlerin yalnızca Bitcoin için yaklaşık %4’lük bir alan ayırması gerektiğini ifade ediyor.

Bunların yanında firma, kripto para biriminin dengeli bir 60/40 portföyünün parçası olarak nasıl performans gösterdiğini de inceledi. Analize göre Bitcoin güvenilir bir değer deposu olarak değerlendirilebilir. Çünkü 2015 yılından bu yana gelirlerde %9.7’lik artış yaşanmasını sağladı ve bu da farklı varlıklarla kıyaslandığında oldukça ciddi bir getiriyi temsil ediyor.

Değer Deposu

Aslında genel verilere bakıldığında Bitcoin’in bir teknoloji start-up’ı gibi davranması sanıldığı gibi kötü değil. Mart ayındaki çöküşlerin ardından teknoloji şirketlerinin hisseleri büyük artışlar kaydetti. Örneğin; Amazon %70.7 artarak 3.170 dolara, Apple %63.3 artarak 450 dolara, Facebook %54.5 263 dolara ve Google %23.6 artarak 1.496 dolara yükseldi.

Tüm bunların yanında şirketin raporuna göre Bitcoin henüz “başlangıç aşamasında” olan bir varlık ve olgunluğu arttıkça risk oranı sıfırdan uzaklaşıyor. Bu da Bitcoin’in giderek daha çok benimsenmesini ve dolayısıyla fiyatının da artmasını sağlayabilir.Total
18
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

XRP Yorumları: XRP/USD Teknik Analizi 12/08/2020

Sonraki Haber

CoinMarketCap Kullanıcılarını Hem Eğitecek Hem Para Kazandıracak

İlgili Haberler