İkinci TerraUSD Olmamak İçin 2 Milyar Dolar Ayırdı!

Fatih Uçar

Henüz Terra krizinin şoku atlatılmadan ikinci bir çöküşün korkusu piyasaların üzerine düştü. Kripto para yatırımcıları dolara sabit stablecoinlerde para kaybetmenin acısını daha önce tecrübe etti. Bu altcoin ikinci Terra olma yolunda fakat kurucusu 2 milyar dolarlık destekle bunu önlemeye çalışıyor. İşte detaylar.

USDD İkinci Terra Olur Mu?

Tron (TRX) kurucusu Justin Sun, Tron DAO Rezervinin, Decentralized USD (USDD) dolar sabitini korumak için 2 milyar dolar dağıtacağını söyledi. Sun kısa süre önce, kripto para piyasalarındaki sürekli satışların ortasında TRX ve stablecoin USDD’nin çökmesini önleme planını açıkladı.

Justin Sun şunları söyledi;

“Tron DAO Rezervi, onlarla savaşmak için 2 milyar ABD doları dağıtacak. 24 saat bile dayanabileceklerini sanmıyorum. Kısa bir sıkışma geliyor”.

Geçen ay, algoritmik stablecoin UST, ABD dolarına karşı sabit değerini kaybetti ve tüm Terra (LUNA) ekosistemi ile birlikte çöktü ve tüm kripto para piyasasından yaklaşık 40 milyar doları sildi. UST çöküşünden önce, Tron merkezi olmayan özerk organizasyonu, kendisini “aşırı teminatlandırılmış merkezi olmayan stablecoin” olarak tanımlayan Decentralized USD’yi başlatmak için diğer blockchainlerle birlikte çalışmaya başladı. Mayıs ayının başındaki Terra çöküşü ile USDD’nin başlatılması aynı günlere denk geliyordu.

USDD Güvenilir Mi?

Justin SUN hali hazırda bir DSÖ Büyükelçisi peki neden böyle bir görevi üstlendi? Birçoklarına göre hakkında açılacak soruşturmalar için bir koruma olarak bunu kullanıyor. Ayrıca ICO döneminde yaptıkları sebebiyle Çin’e giremiyor. The Verge, eski çalışanların iddialarına dayanarak Justin Sun hakkında çok fazla olumsuz hikayeyi yakın zamanda duyurmuştu. 2017 yılından bu yana kripto para piyasalarında olanlar için Justin Sun tüm bu sebeplerden dolayı pek güvenilir bir imaja sahip değil. Do Kwon ile bazı benzer yönleri de var.

USDD için sabit fiyatı kaybetmek hem stablecoin hem de TRX için iyiye işaret değil. Ekosistem, USDD varlıklarından kurtulmak isteyen piyasa katılımcılarına daha fazla TRX vermek zorunda kalacak ve bu da Tron için daha fazla satış baskısı yaratacak. Hatırlarsanız UST-LUNA arasında da benzer bir ilişki vardı ve denge bozulduğu için LUNA fiyatı UST ile birlikte ciddi miktarda düşüş yaşamıştı.

USDD’nin fiyatı bir ABD dolarından düşük olduğunda, kullanıcılar ve arbitrajcılar sisteme bir USDD gönderebilir ve bir ABD doları değerinde TRX alabilir. Sonrasında bunu farklı bir borsaya satarak aynı şeyi USDD 1 doların altında kaldığı sürece devam ettirebilirler. Neyse ki şimdilik endişelenmek için erken, USDD yazı hazırlandığı sırada 0,98 dolardan alıcı buluyor ve son 24 saatte 0,974 dolara kadar düştü. Eğer bu fiyat daha fazla düşerse arbitrajcıların kazançları artacak ve TRX, USDD çok daha ciddi saldırılarla karşı karşıya kalacak.

USDD için aşırı teminat vaat eden Justin Sun bunun önemli bir kısmını TRX ve BTC gibi değeri değişken varlıklarla yapmak istiyor. Fakat Bitcoin ve TRX’in bugünlerde olduğu gibi sert düştüğü günlerde eriyen teminat nasıl telafi edilecek? Bu ciddi bir risk %130 oranında aşırı teminat vaat edilirken rezerv varlıklarının %31 değer kaybederse bank run yaşanır. Böyle bir riski olmaya değer mi? Balinalar değmeyeceğini düşünüyor bu sebepten BUSD ve USDC varlıklarını daha stabil bir stablecoin olarak gördükleri için artırıyorlar.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Kriptolarla Birlikte NFT’lerde de Düşüşün Etkisi Görülüyor!

Sonraki Haber

Jim Cramer Kriptolarda Daha Fazla Düşüş Bekliyor: Ters Gösterge Mi?

İlgili Haberler