İkinci Ethereum Testnet’i Şangay Hard Fork’unu Başarıyla Simüle Etti

Bitcoin Haber

Sepolia olarak bilinen ikinci bir Ethereum test ağı (testnet), bugün stake edilmiş ETH’nin para çekme işlemlerini başarıyla çoğaltarak Ethereum blok zincirini merakla beklenen Şangay Yükseltmesine yaklaştırdı. Yükseltme, 56832 epoch’unda 4:04 UTC’de tetiklendi ve 4:17 UTC’de (11:17 ET) tamamlandı.

Şangay Yükseltmesi

Şangay Yükseltmesi, Ethereum‘un tamamen işlevsel bir proof-of-stake ağına geçişini işaret edecek ve doğrulayıcıların blok zincirine blok ekleyerek veya onaylayarak kazandıkları ödülleri geri çekmelerini sağlayacak.

Ethereum’un Goerli test ağında, Şangay’ın yayına girmesinden önce planlanan bir test daha var.

Sepolia’daki test, geliştiricilere ana Ethereum blok zincirinde gerçekleşecek olanlara benzer para çekme işlemlerinin başka bir provasını sağlamak için tasarlandı. Test ağları bir ana blok zincirini, bu durumda Ethereum’u kopyalar ve geliştiricilerin uygulamalarında yaptıkları değişiklikleri düşük riskli bir ortamda test etmelerine olanak tanır.

Sepolia, böyle bir simülasyonda çalıştırılacak üç testnetten ikincisidir. Ancak bu ayın başlarında Zhejiang’da gerçekleşen bir önceki testnet yükseltmesinin aksine, bu kapalı bir testnet üzerindeydi, yani bu testnet üzerinde doğrulayıcıları yalnızca Ethereum çekirdek geliştiricileri çalıştırıyor. Sepolia aynı zamanda üç test ağı arasında katılan doğrulayıcı sayısı bakımından en küçük olanıdır ve bu da onu üç test ağı arasında en az önemli hale getirmektedir.

Ethereum’da Test Ağları

Son testnet yükseltmesi önümüzdeki haftalarda Goerli’de gerçekleşecek. Bu, ana blok zincirinin stake edilmiş ETH para çekme işlemlerini gerçekleştirebilmesinden önceki son prova olacaktır. Goerli’nin testi, üçü arasında en büyük test ağı olması ve ana Ethereum blok zincirinin faaliyetlerini en yakından taklit etmesi nedeniyle en çok beklenen test olacak.

Geliştiriciler üç hafta arayla test yükseltmeleri yapmaya devam ederse, Goerli’deki bir sonraki test ağı yükseltmesi muhtemelen 21 Mart civarında gerçekleşecek ve bu da muhtemelen ana ağ Şangay Yükseltmesini Nisan ayına itebilecek. Bu durumda, Ethereum geliştiricilerinin başlangıçta stake edilmiş ETH’nin piyasaya sürülmesi için işaret ettiği Mart hedefine kıyasla hafif bir gecikme olacaktır.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin Core Geliştiricisinden Uyarı Niteliğinde NFT Açıklaması

Sonraki Haber

XRP Fiyat Beklentisi: Ripple’da Önemli Seviyeler

İlgili Haberler