İkinci En Büyük DeFi Platformu Oldu!

Fatih Uçar

Kripto para piyasalarındaki rekabet kızışıyor. Shiba Inu (SHIB) rakibi Dogecoin’i geride bırakmış ve büyük ses getirmişti. Şimdi de Terra, Binance Smart Chain‘i geçerek ikinci en büyük akıllı sözleşme platformu oldu. Ethereum’dan sonra en büyük akıllı sözleşme olan Terra, yazı hazırlandığı sırada 73,5 dolardan alıcı bulmaya devam ediyor.

Terra İkinci En Büyük DeFi Platformu Oldu

Defi Llama tarafından sağlanan verilere göre Terra, kilitlenen toplam değer açısından ikinci en büyük akıllı sözleşme platformu haline geldi. Terra 16,6 milyar dolara ulaşarak Binance Smart Chain’i geçti. Terra‘nın TVL’si son 24 saatte %19,46 büyüyerek rakiplerinin önüne geçti. Anchor, UST algoritmik stabilcoin’i yatırarak düşük değişken getiriler almayı sağlayan bir tasarruf protokolüdür. Toplam 7,14 milyar dolar değerinde kilitli varlık bulunan protokol ağdaki en popüler girişimdir.

Liquid stake protokolü Lido ve merkezi olmayan borsa Terraswap sırasıyla ikinci ve üçüncü sırada yer alıyor. Otomatik piyasa yapıcı Astroport’da ekosistemdeki milyar dolarlık girişimler arasında sayılıyor.

Diğer iki popüler akıllı sözleşme platformu olan Solana ve Avalanche, TVL’de sırasıyla 11,92 milyar dolar ve 11,84 milyar dolar ile Terra ve Binance Smart Chain’in gerisinde kalıyor.

LUNA Fiyatı

Kripto para piyasaları negatif görünümüne devam ederken LUNA geçen hafta %22 arttı. Toplam 27,4 milyar dolarlık piyasa değeriyle 9’uncu en büyük kripto para olan Terra’nın yerel tokeni LUNA, günlük 2 milyar dolarlık işlem hacmine sahiptir.

Aralık 8 tarihinde 75 doları aşan ve ATH yapan fiyat Bitcoin’in düşüşüyle birlikte 52 dolar seviyesine inmişti. Şimdi yeniden 75 dolar direncine dayandı. Eğer bu bölgeyi aşabilirse LUNA yeni rekorunu kırabilir. UST stablecoini ne kadar fazla kullanılırsa o kadar LUNA yakılıyor. Bunun karşılığında basılan dolara endeksli tokenler LUNA’yı enflasyona karşı da koruyor. Hali hazırda dolaşımda 375 milyon LUNA bulunuyor. Merkezi olmayan yapısı sayesinde stablecoinler arasında favori olarak gösterilen UST önümüzdeki yıllarda da hayatımızda olacak gibi görünüyor.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.


Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Shiba Inu (SHIB) Yeni Bir Dönüm Noktasına Ulaştı!

Sonraki Haber

Tecrübeli Analist Uyardı: Bu Sebeple Bitcoin’de Düşüş Daha Devam Edebilir!

İlgili Haberler