İkinci Dalga Korkusu Piyasaları Yine Alt Üst Eder Mi?

İkinci Dalga Korkusu Piyasaları Yine Alt Üst Eder Mi?

Koronavirüs salgını ile birlikte tüm dünya ekonomisi alt üst oldu. Ancak yaklaşık son bir aydır sosyal hayatın normale dönmeye başlaması ile birlikte ekonomide de çeşitli düzelmeler görüldü.

Bununla birlikte salgındaki ikinci dalga endişeleri çok geçmeden ekonomiye de yansıdı ve genel itibariyle piyasalar haftaya düşüşle başladı. Rakamlara bakıldığı zaman bu durumun Bitcoin’e de yansıdığını görüyoruz.

İlk Dalgada Neler Yaşadık?

2019 yılının sonunda Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve sonrasında tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgını sosyal hayatla birlikte ekonomileri de adeta çökertti. Salgının en üst noktalarına ulaşıldığında ise Mart ayında küresel bazda bir düşüş yaşandı. Geleneksel piyasalar uzun zamandır görmedikleri seviyelere düşerken kripto para birimleri de çok büyük kayıplar verdi. 12 Mart’ta Bitcoin %50’lik bir düşüşle değerini 3.700 dolara kadar düşürdü.

Ancak kripto para piyasasında bu çöküş uzun sürmedi ve lider kripto para birimi ile birlikte altcoin’lerde de hızlı bir toparlanma gördük. Kripto para piyasasının yanı sıra geleneksel piyasalarda da güzel performanslar sergilendi. Örneğin; Nasdaq Composite adeta rekor seviyelere imza attı. Nasdaq ile birlikte DOW ve S&P 500 de hemen hemen çöküşten önceki seviyelerine döndü.

Piyasalar kendilerini toparlarken bazı analistler yatırımcıların dikkatli olması gerektiğini ve ikinci dalganın yaşanabileceğini ifade ediyordu. Bugün rakamlara bakılırsa ikinci dalga geliyor gibi görünüyor.

İkinci Dalga Endişeleri

Son zamanlarda tüm dünyada salgının ikinci bir dalga yaratma ihtimali olduğu gündemde. Bu durumun ise küresel ekonomiye yansıması aslında şaşırtıcı değil. Yaşanan ilk şokta insanlar ellerindeki varlıkları satarak nakde geçmeye başlamıştı. Bu da tüm piyasalarda çöküşe sebep olmuştu.

Dolayısıyla ikinci dalga endişesi ile yine nakde dönüş başlarsa, ki piyasaların son durumundan böyle bir eğilim olduğu yorumu yapılabilir, yine büyük kayıpları görebiliriz. Piyasaların haftaya nasıl başladığına bakarsak; Çin hisselerinin düşüşle açıldığını, Japonya’daki Nikkei endeksinin yüzde 0.7 düştüğünü, Asya-Pasifik’i izleyen MSCI endeksinin %0.3 gerilediğini ve Avustralya borsasının %0.1 düşüş kaydettiğini görüyoruz.

Bununla birlikte BIST 100 endeksi de haftaya küçük bir geri çekilme ile başlarken DOW 890 puanlık bir düşüş yaşadı.

Geleneksel piyasaların yanı sıra kripto para birimlerinde de gözle görülür kayıplar yaşandığını ifade edebiliriz. Lider kripto para birimi Bitcoin yazının yayına hazırlandığı sıra 9.140 dolar bandından işlem görüyordu. Bu da hafta sonu işlem seviyeleri olan 9.400-9.500 bandından kayda değer düşüş yaşandığını gösteriyor. Ayrıca Bitcoin (BTC) bugün 9.000 doların altına inerek kısa süreli bir korku da yarattı ve 8.910 seviyesini gördü.

Peki, Neler Olabilir?

Tıp uzmanları koronavirüs ile ilgili ikinci dalga uyarıları yaparken finans uzmanları da ekonomide bir ikinci dalga yaşanabileceği konusunda uyarıyor. Sağlığımız için önlemlerimizi alarak hayatımıza devam ederken, ekonomik sağlık açısından da temkinli adımlar atmakta fayda var gibi görünüyor.

Bununla birlikte analistler Bitcoin’in bu noktadan bir geri dönüşe geçerse daha yüksek seviyeleri görmenin çok kolay olduğunu ifade ediyor. Ancak yaşanacak bir düşüş de çok daha düşük seviyeleri beraberinde getirebilir.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.