İddia: Dolar Çöküşe Geçecek, Bitcoin Ralliye Başlayacak!

İlayda Peker

2020 yılından önce çok uzun bir süre Bitcoin (BTC), geleneksel varlık sınıflarından farklı ve bağımsız hareket eden bir varlık görülüyordu. Ancak koronavirüs saldırısı sonrasında küresel ekonomide olan değişiklikler Bitcoin’i de vurdu ve lider kripto para birimi bazı geleneksel varlıklarla birlikte hareket etmeye başladı. Analistlerin yaptığı son açıklamalara göre, Bitcoin’i bu şekilde etkileyen bir varlık da artık Amerikan doları.

Amerikan Doları ve Bitcoin

DTAP Capital ve Gold Bullion International’ın kurucu ortağı Dan Tapiero yaptığı son açıklamalarda, ABD dolarının düşmesini beklediğini dile getirdi. Tapiero, büyük borç tehdidine karşı hala inatla enflasyon düşük kalırken Federal Rezerv’in Tüketici Fiyat Endeksi’ndeki %2 sınırını kaldırmayı önerdi.

Öte yandan Tapiero’ya göre küresel enflasyon oranları arasındaki korelasyon ABD dolarının euro karşısında değer kaybedeceğini gösteriyor. Tapiero bu durumun Bitcoin’i pozitif bir şekilde etikeleyebileceğini, “Dolar bi aydır konsolide oluyor. Ancak artık dolarda, hisse senetlerini, altını ve Bitcoin’i destekleyecek şekilde satış baskısı oluşabilir.” sözleri ile ifade etti.

Bunun yanında Tapiero, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda doların “cup and handle” modelinin aşağı yönlü sinyal verdiğini ve büyük bir düşüş beklediğini dile getirmişti. Bu açıklama sırasında da Tapiero, Bitcoin’in bu durumdan fayda sağlayacağını ifade etmişti.

Bu yorum Koyfin CEO’su ve Goldman Sachs’ın eski başkan yardımcısı Rob Koyfman tarafından tekrarlandı. Koyfman konuyla ilgili olarak, “Bitcoin önemli ölçüde daha yüksek bir hamle yapmaya hazırlanıyor ve daha zayıf bir USD güçlü bir katalizör olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Bitcoin’de Artış Göstergeleri

Analistlere göre, doların düşüş dışında da birçok faktör şu anda Bitcoin için artış sinyali veriyor. Örneğin; milyarder riskten korunma fonu yatırımcısı Paul Tudor Jones Mayıs ayında Bitcoin yatırımına başladığını dile getirmiş ve hükümetlerin sürekli para basması sebebiyle Bitcoin’in gelecekte kazançlı çıkacağını ifade etmişti. Ayrıca Jones, Bitcoin’in yarıştaki en hızlı at olduğunu da yaptığı açıklamalar sırasında belirtmişti.

Bunun yanı sıra her ne kadar teknik göstergelerin düşüş sinyali verdiği ifade edilse de bazı analistlere göre artış sinyalleri veren teknik göstergeler de var. Dolayısıyla Bitcoin’in temel göstergelerinin teknik göstergelerle de desteklenmesi halinde rallinin kaçınılmaz olduğu ifade ediliyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Grayscale 3 Haftadır BTC Almıyor! Bu Ne Anlama Geliyor?

Sonraki Haber

Bu Hafta Kripto Para Dünyasında Neler Oldu? 18 Temmuz 2020

İlgili Haberler