İddia: “Doktor Babalar” Hedef Alınarak Dolandırıcılık Yapıldı

İlayda Peker

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ohiolu bir kişinin kripto para birimi alım satım düzeninde 150 yatırımcıyı dolandırdığını iddia etti. SEC 11 Şubat tarihinde New York’taki federal mahkemede, Michael W. Ackerman’ı federal menkul kıymetler yasalarına yönelik sahtecilikle mücadele hükümlerini ihlal ederek en az 33 milyon dolar toplamakla suçladı.

“Doktor Babalar”

İddialara göre Ackerman’ın projesi, Haziran 2017 yılında isimleri verilmeyen iki kişiyle birlikte kurduğu Q3 Trading Club adı altında gerçekleşti. Bu şirketleri, 2018 yazında Q3 I LP yatırım ortaklığı ve bağlı kuruluş Q3 Holdings LCC izledi.

Ortaya atılan iddialarda Ackerman’ın biri cerrah olan ortakları ile Facebook üzerinden “Doktor Babalar Grubu” aracılığıyla yatırımcı kitlesini doktorlara ve babalara çevirdiği belirtildi. Bu şekilde de Q3 Trading Club’a fon topladığı ifade edildi.

Bunun yanında yatırımcıların Ackerman tarafından tasarlanan ve uygulanan algoritmik bir işlem stratejisinin olağanüstü kârlar sağlayabileceği vaadiyle projeye çekildiği belirtiliyor. Öte yandan SEC, yanlış görsellerle yatırımcılara hesaplarda 310 milyon dolar bulunduğunun gösterildiğini ancak hiçbir zaman 6 milyon dolardan fazla paranın hesapta bulunmadığını ifade etti.

Tüm bunların yanında yatırımcılara yüzde 50 oranında kar sözü verildiği de yapılan açıklamalar arasında yer aldı.

Fonlar Virgin Adaları’nda Saklandı

Cointelegraph’ın haberine göre, Ackerman ve ortaklarının, yatırımcıların sermaye katkılarının sadece bir kısmını kripto para birimine dönüştürdüğü iddia edildi ve daha sonra İngiliz Virgin Adaları’nda bulunan bir uluslararası dijital para işlem platformunda saklandığı belirtildi.

Bunun yanı sıra Mart 2018 itibarıyla Ackerman kurucu ortaklarını, program tarafından üretilen aylık işlem karları konusunda da yanıltmakla suçlanıyor. Ackerman’ın Mart 2018 ve Aralık 2019 arasında, bir ev satın aldığı ve yenilediği, pahalı mücevherler aldığı, birden fazla araba satın aldığı ve kişisel güvenlik hizmetleri almak için 7,5 milyon dolar yatırımcı fonu kullandığı ifade edildi ve malvarlığının altı çizildi.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Kriptolarla Gerçekleşen Suç Faaliyetleri Tüm İşlemlerin %1’inin Altında

Sonraki Haber

Kripto Topluluğu Önemli Bir Destekçisini Kaybetti

İlgili Haberler