IDAX Kripto Para Borsasının CEO’su Kayboldu!

Metin Alaca

Bitcoin (BTC) ile başlayan kripto para devrimi temel olarak insanları aracılardan kurtulmak ve finansal özgürlükle insanların arasındaki bütün engelleri ortadan kaldırmak için tasarlanmış olsa da, kripto para borsaları aslında aracısız alım satım imkanını bozan bir unsur olarak öne çıkıyor.

QuadrigaCX Borsasının Kaderini Paylaşıyor

2019 yılının başlarında QuadrigaCX isimli kripto para borsasının CEO’sunun beklenmeyen ölümü ile milyonlarca dolarlık kullanıcı fonları borsanın soğuk depolama cüzdanlarında hapis kalmıştı. Aynı durumu şimdi de IDAX isimli kripto para borsası ve kaybolan CEO’su ile yaşanmakta. Çin merkezli kripto para borsası IDAX, söylentilerin artması üzerine resmi bir açıklama yayınlayarak CEO’nun kaybolduğunu birinci ağızdan doğruladı. 

CEO’su kaybolan ve bu sebeple soğuk depolama cüzdanlarına, müşteri fonlarına ve genel olarak sermayesinin çoğuna ulaşamayan borsa, geçici olarak bütün para çekme ve yatırma işlemlerini de askıya aldığını belirtti. Soğuk depolama cüzdanına sadece CEO tarafından erişim sağlanabildiğini belirten borsa yetkilileri, bu durum düzeltilene kadar hiçbir şekilde fon aktarımı yapamayacaklarını da aktardı. 

Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin white paper’ında değindiği aracısız, eşler arası alım satım sistemi aslında burada önemini bir kere daha belli ediyor. Kripto para borsalarının azımsanamayacak bir kısmı ya bu gibi sebeplerden, ya da hacklenme gibi güvenlik açıklarından müşterilerini mağdur edebilmekte ve bunun yakın zamanda tamamen sonlanması imkansız gibi gözüküyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

İlk Duyurudan Son Rekorlara: Bakkt

Sonraki Haber

Bitcoin Vadeli Piyasasının Günlük Hacmi 5 Milyar Doları Buldu!

İlgili Haberler