ICO’lar Öldü Mü? ICO’ların Yerini IEO’lar Alabilir Mi?

İlayda Peker

Kripto para birimlerinin şimdiye kadar en iyi yılı olan 2017, ICO’lar için de adeta zirveyi gördükleri ve sonrasında düşüşe geçtikleri yıl oldu. Aslında ICO’lar, IPO’nun yani bilinen adıyla “halka arzın” bir nevi dijital olanı ama farklılıklarının olduğunu da unutmamak gerekir. Ancak kötü niyetli kişiler bu alana da et attıkları için ICO’lar çok güzel bir kaç ay yaşadıktan sonra güvenilirliklerini kaybetti. Son zamanlarda ise ICO’ların yerini IEO’ların aldığını görüyoruz. Peki, nedir bu IEO ve ICO’dan farkı ne?

ICO Nedir?

IEO’dan önce biraz ICO’nun ne olduğuna değinmek istiyorum…

ICO, Initial Coin Offering yani “İlk Coin Arzı”, kripto para birimleri ile fon toplamanın gerçekleştirildiği bir yöntem olarak tanımlanabilir. ICO’ların IPO’lardan farkı ise; IPO’lar şirketlerin hisselerini satışa çıkararak fon toplama çabası olarak karşımıza çıkarken, ICO’lar bir ürün ya da hizmet piyasaya sürmek isteyen firmaların genellikle kripto para birimleri ile bu ürünün ya da hizmetin piyasaya sürülebilmesi için fon toplaması olarak karşımıza çıkar. Dolayısıyla IPO’larda hisse senediyle şirkette pay sahibi olunurken ICO’lar projeye yatırım yapmış olursunuz ve projenin token’ının eğer fiyatı yükselirse kar elde etmiş olursunuz.

ICO’lar genellikle start-up’ların finansmanı için kullanılıyor ve bu fonlarla gerçekten çok sağlam, güvenilir ve faydalı projeler ortaya çıkıyor. Başarılı ICO projeleri arasında; IOTA, NEO, Ethereum, Stratis, Qtum gibi birçok isim sayılabilir.

Ancak ICO projelerinin arkasında önemli bir isim olması beklenmemesi, herkesin denetimsiz bir şekilde ICO projesi başlatabilmesi ve güvenilirlik konusunun belki de para kazanma hevesiyle arka plana atılması sebebiyle ICO ekosisteminde çok sayıda dolandırıcılık girişimi yaşandı. Bu sebeple de ICO’lar güvenini yitirdi ve “ICO’lar balondu, patladı” söylemi sıklıkla kullanılmaya başladı.

Ancak günümüzde de hala başarılı bir şekilde yürütülen ICO projelerinin olduğunu ve gerekli araştırmalar yapılarak yatırım yapıldıktan sonra ICO projelerinin hala çok kazandırdığının altını çizmek isterim.

IEO Nedir?

ICO’ların güven kaybetmesinin ardından IEO projeleri ortaya çıkmaya başladı. IEO’ları kısaca borsaların ICO projeleri olarak tanımlayabiliriz.

IEO, Initial Exchange Offering yani “İlk Borsa Teklifi” olarak Türkçeleştirebileceğimiz etkinlik, kripto para borsaların yönettiği token projeleri ile fon toplama yöntemi şeklinde tanımlanabilir.

IEO’lar “arkasında bir borsa var” güveni olduğu için insanlarda daha güvenilir yatırım seçenekleri olarak değerlendiriliyor. Yatırımcılar haliyle arkasındaki ismi bilmedikleri ya da kurumsal olmayan projeye yatırım yapmaktansa deneyimli bir borsanın yönettiği ve arkasında durduğu projeye yatırım yapmayı tercih ediyor. Bu sebeple de 2020 yılında IEO’ların popülerliğinin artacağı düşünülüyor.

Örneğin Binance’in sunduğu Binance Launchpad, Huobi Prime, Bittrex IEO ve KuCoin Spotlight başarılı IEO projeleri arasında yerini çoktan aldı.

Bu bilgiler ışığında aslında IEO’ların yatırımcı güveni kazanma konusunda, çoktan belli bir güven kaybı yaratmış ICO’lardan daha başarılı olması şaşırtıcı olmaz. Dolayısıyla 2020 yılında IEO’ların adını daha fazla duyabiliriz…Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Çin’deki Madencilik Tesisleri de Koronavirüs’ten Etkileniyor

Sonraki Haber

Günlük Bazda Onaylanan İşlem Sayısında Ciddi Artış Var

İlgili Haberler