Huobi, Çin’de Yürütülen Operasyonlarını Bugün İtibarıyla Sonlandırıyor

Mert Bahçe

Çin’in en büyük kripto para borsası Huobi, planladığı şekilde bugün itibarıyla ülkedeki tüm türev işlem operasyonlarını durduruyor. Çinli gazetecei Colin Wu’nun bildirdiği üzere Huobi, Çin ana karasındaki kullanıcılar için tüm kripto para vadeli işlemlerini ve diğer türev ürünleri alım satımını durduracağını açıkladı.

Huobi, Çin’de Yürütülen Operasyonları Sonlandırıyor

Geçtiğimiz dönemde Huobi, Çin hükümeti tarafından uygulanan kripto para yasaklarının kabul edilemez boyutlara ulaşmasıyla Çin ana karasından çekilme kararını açıklayan ilk borsa olmuştu. Kripto madenciliği havuzları da dahil olmak üzere diğer kripto platformları ve şirketleri Huobi örneğini izledi.

Coinex borsası Çin’den çekilirken Zhao Dong tarafından kurulan Renrenbit borsası tamamen kapanıyor. İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, Çin operasyonlarını durduranlar kervanına katıldı.

Çin Yasakları ve Yorumları

Milyarder girişimci Elon Musk, kripto para birimlerinin ülkedeki Çin Komünist Parti egemenliğini tehdit ettiğine inanıyor. Bu nedenle hükümetin mevcut kripto para politikası, ICO’ları yasakladığı 2017’den başlayan kripto para kısıtlamalarının devamıdır.

Zengin Baba Yoksul Baba kitabının yazarı Robert Kiyosaki, kripto para ve madencilere yönelik baskının Çin’in kendi CBDC’sini başlatma planlarından kaynakladığına inanıyor. Çin, böylelikle dijital yuan ile ilgili herhangi bir rekabeti kaldırmanın zeminini hazırlıyor.

Öte yandan ilginç bir şekilde tüm kripto işlemlerinin yasa dışı ilan edilmesine rağmen yetkililer, tam bir yasal dayanak gelmediğini kabul ediyor. Bunu yerel mevzuat sistemine uygulamanın yolları aranırken Bitcoin yasal olmaya devam ediyor. Çin egemenliğinden kurtulan kripto para piyasasını şimdi daha zor bir sınav bekliyor.Total
3
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ethereum’da Yeni Rekor Geldi: Bundan Sonraki Hedef 5.000 Dolar Mı?

Sonraki Haber

MicroStrategy 3. Çeyrekte de Bitcoin (BTC) Varlıklarına Yenilerini Ekledi!

İlgili Haberler