Hükümetler Bitcoin’i Yasaklayabilir Mi: Twitter CEO’su Yanıtladı

Metin Alaca

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 16.000 dolara kadar yükselerek yeniden bütün herkesin ilgisini üzerine çekti. ABD’nin en büyük yatırım fonlarından birisi olan Bridgewater Associates kurucusu Ray Dalio da Bitcoin ile ilgili sert açıklamalarda bulunan kişilerden birisi oldu. Dalio, eğer BTC’nin bu popülerliği ve kullanımı daha da artarsa hükümetlerin bunu tamamen yasaklayabileceğini düşünüyor.

Bitcoin yasak

Bitcoin ve Kripto Paralar Yasaklanabilir mi?

Peki hükümetler tam olarak Bitcoin veya kripto paraları yasaklayabilir mi? Bitcoin veya merkeziyetsiz kripto paralar hiçbir hükümet tarafından tam olarak yasaklanamasa da bunların itibari paraya çevrilmesinin yasaklanması mümkün. Daha önce Hindistan hükümeti tarafından ülkedeki bankalara hiçbir kripto para işlemlerine aracılık etmemeleri yönünde talimat vermiş ve tasarı çıkarmıştı.

Twitter ve Square CEO’su Jack Dorsey de konu hakkında yaptığı açıklamada Dalio’ya katılmadığını vurgulayarak net bir cevap verdi. Dorsey, hükümetlerin Bitcoin’i yasaklamayacağını ve yasaklayamayacağını vurgulayarak bunun “abartı” olduğunu ifade etti. Dalio ise Bitcoin ve kripto paraların devletlerin kendi itibari paralarını dijital olarak piyasaya sürmeleri ile silineceğini ve bunların yavaş yavaş yasaklanacağını vurguladı.

Çin ve Hindistan Başarısız Oldu

Bitcoin’in yasaklanacağı ifadesi daha önce de birçok kişi tarafından vurgulansa da şu an hiçbir hükümet bunu tam anlamıyla başaramadı. Çin, Bitcoin ve kripto para işlemlerini bir bakıma yasaklasa da insanlar eşler arası alım satım platformları aracılığıyla bunu yine yapıyor ve BTC alım satımını gerçekleştiriyor.

Yani Dalio’nun Bitcoin’in yasaklanacağı ifadesi kesinlikle birçok açıdan bir hayli ütopik. Merkeiziyetsizliğin ve paranın özgürlüğünün bir kanıtı olarak piyasaya sürülen BTC’nin asıl yasaklanmalar döneminde çok daha etkili ve verimli olabileceği söylenebilir. İnsanlar böyle bir yasak durumunda itibari paralara geçiş olmasa da başka şekillerle kripto paralarını takas edebilirler.

10.000 Bitcoin İle 2 Pizza

Bitcoin piyasaya sürüldüğü ilk yıllarda herhangi bir maddi değer taşımıyordu ancak insanlar yine de bunu kullanarak işlem yapabildikler. Laszlo Hanyecz isimli girişimci ve Bitcoin geliştiricisi de ilk ticari BTC işlemini gerçekleştirip 10.000 BTC karşılığında 2 pizza alımı yapmıştı. Bu da olası bir itibari paraya geçiş yasaklanması durumunda Bitcoin ve diğer kripto paraların nasıl aktif bir şekilde kullanılabileceğini gösteriyor.


Total
5
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

PayString Ripple’ın Yeni Ürünü Mü? Yoksa Sadece Bir İsim Değişikliği Mi?

Sonraki Haber

Chainlink Ağında Korkutan Gelişme: Fiyat Yakında Çakılacak Mı?

İlgili Haberler