HSBC Hong Kong ATM’lerini Kapatıyor: Bitcoin Yeniden Sahnede

İlayda Peker

Uluslararası bankacılık devi HSBC, göstericilerin vandalizmi nedeniyle Hong Kong‘daki ATM’lerini kilitlemeye karar verdiğini açıkladı. Dolayısıyla Bitcoin Hong Kong’da bir kez daha sahneye çıkabilir.

ATM’lere Zarar Veriliyor

Şiddetli protestoların yaşandığı Hong Kong’dan birçok bankacılık devinin çekildiğine şahit olduk. Ayrıca bankaların ATM’lerinin özellikle çatışmaların yaşandığı alanlarda ciddi zararlar gördüğü de ifade ediliyor. Dolayısıyla çeşitli bankalar ATM’lerini kapatma yoluna gidiyor. Bu adımın atılmasının sebebi olarak ise son günlerde iki banka şubesine protestocular tarafından zarar verilmesi gösteriliyor.

Bunun yanında HSBC’nin en büyük piyasasının Hong Kong olduğu biliniyor ve bu sebeple bankanın attığı bu adım durumun ciddiyetini gözler önüne seriyor.

Ancak bu durum, protestoculara karşı alınan ilk önlem de değil. Kasım ayında banka, protestolarla ilgisi olduğu bilinen bir müşterisinin hesaplarını kapatmıştı. Dolayısıyla sansürün artması ve finansal seçeneklerin eksikliği, alternatif bir ödeme kaynağı talebinin artmasına neden oldu.

Hong Kong’daki BTC ATM’leri

Hong Kong’da toplamda 54 adet Bitcoin ATM’si bulunuyor. Ancak geleneksel banka ATM’lerine kıyasla sayıları çok daha az ve nispeten daha uzak noktalarda yer alıyorlar. Bununla birlikte, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, Hong Kong vatandaşlarına şu anda Pekin veya HSBC gibi herhangi bir bankacılık devi tarafından kontrol edilemeyen sınırsız bir ödeme yöntemi sunabilir.

Hong Kong’daki protestolar, kripto varlıklarının yaptırımlar veya engellenmiş hesaplar durumunda boşluğu doldurma potansiyelinin altını çiziyor. Ancak sansüre dayanıklı teknoloji bununla da bitmiyor ve protestocular küçük cihazlar ve normal web teknolojisinden bağımsız olacak bir P2P ağı için önerilerde bulunuyorlar.

Kaynak: Bitcoinist


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

2017’den 2020’ye Bitcoin’in Fiyat Yolculuğu

Sonraki Haber

LINE’ın Kripto Para Borsası XRP’yi Delist Etti

İlgili Haberler