HSBC CEO’sundan Önemli Dijital Para Açıklaması

İlayda Peker

Kripto para piyasasına yoğun kurumsal sermaye akışına rağmen, birçok geleneksel finans kurumu bu varlık sınıfına karşı temkinli davranmaya devam ediyor. Avrupa’nın en büyük bankası HSBC CEO’su da her ne kadar kripto paralara ilgi duysa da çeşitli CBDC’ler konusunda çeşitli görüşleri olduğunu dile getirdi.

CBDC’ler ve Kripto Para Birimleri

HSBC Group CEO’su Noel Quinn kısa süre önce “Dijital paranın yeni biçimleri büyümeyi teşvik edebilir” başlıklı bir makale yazdı. Makalede, bankanın CBDC kavramını ve kripto para birimlerinin taşıdığı riskleri değerlendirme biçimine değindi. Quinn konuyla ilgili olarak, “CBDC’ler, bir merkez bankası veya devlet otoritesi tarafından desteklenen yasal varlıklardır; bu, şeffaf ve istikrarlı oldukları anlamına gelir. Diğer bazı dijital para biçimleriyle, özellikle kripto para birimleri ve bazı stablecoin’lerle ilişkili risklerin çoğu CBDC’lerde bulunmuyor.” sözlerini kullandı.

Ekonomik Büyümeyi Teşvik Etme

Çin tarafından geliştirilenler gibi CBDC‘lerin diğer faydaları arasında, ödemeleri daha ucuz ve verimli hale getirerek ve aynı zamanda ekonomik sektördeki yeniliği artırarak “ekonomik büyümeyi teşvik etme” potansiyeli yer alıyor.

Quinn bu konuyla ilgili de şu ifadeleri kullanıyor:

CBDC ödemelerinin neredeyse anlık doğası, tahvil ve diğer menkul kıymet ihraç ve alım satım maliyetlerini düşürmesi muhtemeldir ve ayrıca talebi canlandırmak için tüketicilere doğrudan transferler yapma aracı sağlayarak maliye ve para politikası hedeflerine yardımcı olabilir.

Quinn söz konusu makalede, şu anda dünya genelinde geliştirilmekte olan CBDC’lerin “dijital paranın yeni biçimi” olduğunu da dile getirdi.


Total
5
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Kripto Para Yatırımcıları Kimin Tavsiyesine Göre Alım Yapıyor?

Sonraki Haber

Balinalar Hareketli: 215 Milyon Dolar Değerinde Ethereum Transferi Gerçekleştirildi!

İlgili Haberler