Hong Kong’un Para Dağıtma Politikasına Kripto Ekosistemi de Tepkili

İlayda Peker

Asya’daki ülkeler, Koronavirüs yayılmaya devam ettikçe kötüleşen ekonomilerini desteklemek için çeşitli çıkış yolları arıyor. Ancak bazı ekonomiler büyümeye o kadar takıntılı ki vatandaşlarına adeta bedavaya para dağıtıyor.

Hong Kong’un Çözümü

Hong Kong ekonomisi geçen yıl karşılaştığı protestolar ve isyanlar sebebiyle zaten oldukça kötü durumdaydı. Koronavirüs de tabiri caizse işin tuzu biberi oldu ve ülke ekonomisi daha da kötü duruma gitmeye başladı.

Hong Kong bu çıkmazdan kurtularak ekonomiyi canlandırmak için vatandaşlarına herhangi bir karşılık beklemeden para dağıtacağını açıkladı. Yapılan açıklamalara göre hükümet 18 yaş üzerindeki her vatandaşına yaklaşık olarak 1.280 dolar değerinde para dağıtacak.

Öte yandan bu adım her ne kadar 15 milyar dolarlık teşvik paketinin bir parçası olsa da ekonomistler bunun doğru bir adım olmadığını düşünüyor.

Kripto para ekosisteminin ünlü isimlerinden Anthony Pompliona konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

Hükümetler büyümeye o kadar bağımlılar ki nakit hediye ediyorlar!

Binance CEO’su Changpeng Zhao ise bu durumun genellik yalnızca gösterişten ibaret olduğunu, vatandaşların bu parayı hiç göremeyeceklerini ifade etti ve şu açıklamayı yaptı:

Genellikle, sadece basılır ve insanlar bir kuruş görmezler. Ama yine de sınırsız tedarik…

Asya Piyasaları Sıkışıyor

Asya piyasaları yaşadıkları son zorlukların ardından ciddi sıkışıklıklar yaşıyor. Vatandaşlar ise bu durumda çözümüm farklı finansal varlıklarda arıyor. Analistler yaşanan son durumlar sebebiyle ekonominin darboğaza girdiğini ve insanları bu durumda kripto paralara yönelebileceğini ifade ediyor.

Kaynak: BitcoinistTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Y Kuşağı Neden Kripto Paralara İlgi Duyuyor?

Sonraki Haber

Bitcoin “Halving” Öncesinde Yeni Zirve Yapacak mı?

İlgili Haberler