Hong Kong’dan Yerel Bankalara: Kripto Firmalarıyla İyi Geçinin 

Bitcoin Haber

Hong Kong’daki düzenleyiciler, şehri bir endüstri merkezi olarak kurmaya yönelik çok yönlü bir çabanın parçası olarak bankaları kripto şirketlerine çok ihtiyaç duyulan hizmetleri sağlamaya çağırıyor. 

Hong Kong ve Kriptolar 

Hong Kong Para Otoritesi, 27 Nisan’da yayınlanan ve gözlemcinin genel müdür yardımcısı Arthur Yuen tarafından imzalanan bir blog yazısında, “düzenlenmiş sanal varlık hizmet sağlayıcılarının (VASP’ler) makul bir süreçle başarılı bir şekilde banka hesabı başvurusunda bulunabileceklerini” beklediğini söyledi. 

Bloomberg’in haberine göre HKMA aynı gün daha sonra gönderdiği bir genelgede, bankaların lisanslı kripto firmalarını “banka hesaplarına olan meşru ihtiyaçları” konusunda desteklemeleri gerektiğini söyledi.   

Güncellemeler, Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu’nun dün Mayıs ayında kripto borsaları için lisanslama rejimine ilişkin yönergeler yayınlayacağının sinyalini vermesinin ardından geldi. 

Tüm bunlar, diğer büyük finans merkezlerindeki diğer düzenleyiciler sektörü baskı altına alsa bile, Hong Kong’u kripto dostu bir yargı alanı olarak kurma çabasının bir parçası. ABD’de yetkililer, kısmen Signature Bank ve Silvergate Banks gibi bu alandaki girişimlerle yakın işbirliği içinde çalışan kredi kuruluşlarını kapatarak kripto endüstrisi üzerinde baskı kuruyor.  Avrupa’da ise lobi grubu CryptoUK geçen ay hükümete bir mektup yazarak İngiliz bankalarının kripto borsalarına yapılan transferleri engellediğinden şikayet etti.  

Hong Kong Kripto İşlemleri  

The Block 20 Şubat’ta Hong Kong‘un kripto para birimlerinin perakende ticareti üzerindeki yasağı kaldırmayı planladığını bildirdi. SFC o sırada “yatırımcının korunması ve piyasa gelişimi arasında daha iyi bir denge kurmak” istediğini söylemişti. 

Dün yayınlanan blog yazısında Yuen, “Son aylarda bankalarla aktif olarak görüştük ve onlara Hong Kong’daki bankaların sanal varlıklarla (VA) ilgili kuruluşlara bankacılık hizmeti vermesini yasaklayan herhangi bir yasal ve düzenleyici gereklilik olmadığını hatırlattık.” dedi. 


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

ETH Yatırımcıları Düşen Fiyatlara Rağmen İyimser Bir Tavır Sergiliyor    

Sonraki Haber

Injective (INJ) Haftalık %17 Yükseldi, Bitcoin (BTC) 29.000 Dolar Üzerinde İstikrarlı! 

İlgili Haberler