Hollanda’da İki Kişi Kriptolarla Para Aklama Suçundan Tutuklandı

İlayda Peker

Hollanda Mali İstihbarat ve Soruşturma Servisi (FIOD) iki kişiyi kripto paralarla para aklama iddiasıyla tutukladı.

Uluslararası Gelir Servisi tarafından 18 Şubat’ta yayınlanan bir açıklamaya göre, iki adam 17 Şubat’ta kripto para birimleri kullanarak kara para aklama ile ilgili iki ayrı ceza soruşturmasıyla ilgili olarak tutuklandı. Yapılan açıklamalara göre, her iki soruşturma da Ciddi Sahtekarlık, Çevre Suçları ve Varlık Toplama Ulusal Ofisi tarafından yürütüldü.

Paranın İzinin Sürülmesi

Ortaya çıkan bilgilere göre, şüphelilerden biri 2.1 milyon avro para aklamakla suçlanan 45 yaşında bir adam. Bahsi geçen kişinin Hollanda vergi dairelerinin gelirlerine ve varlıklarına göre açıklayamadığı kripto para destekli bir kredi kartıyla büyük alımlar kullandığı iddia ediliyor.

Ayrıca 10.000 avroyu (yaklaşık 10.800 dolar) nakit olarak geri çektiği iddia ediliyor. Bununla beraber üç kilogram altın, 260.000 avro değerinde kripto para (280.000 doların üzerinde) banka ve kredi kartı, bir araba, saat ve mücevher gibi lüks mallar dahil olmak üzere kişinin mallarının birçoğuna el konuldu.

Öte yandan diğer şüpheli 100.000 avro (yaklaşık 108.000 dolar) aklamakla suçlanıyor. İddialara göre şüpheli, kripto para birimi karıştırma hizmeti Bestmixer kullandı. Ancak yetkililer Bitcoin adresiyle ilişkili IP adresini belirleyebildi.

Kriptolar ve Kara Para Aklama

Dünyanın dört bir yanındaki finansal düzenleyiciler, kara para aklama ve kripto para birimleri arasında birçok kez bir ilişki olduğunu öne sürdü. Örneğin son zamanlarda Rusya Merkez Bankası şüpheli işlemler için, kripto para birimiyle bağlantılı herhangi bir işlemi potansiyel bir kara para aklama riski olarak kategorize eden yeni bir dizi kural yayınladı.

Öte yandan kripto para birimleri ile ilişkili kara para aklama risklerini azaltmak amacıyla İsviçre düzenleyicileri, kısa süre önce tanımlanamayan kripto para alışverişi işlemlerinin eşiğini 5.000 franktan 1.000 frank’a (yaklaşık 1.020 dolara) çıkaran yeni kurallar kabul etti.

Kaynak: CointelegraphTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

SEC Bir ICO’yu Daha Yasadışı İlan Etti!

Sonraki Haber

UpBit Yabancı Kullanıcı Hesaplarını Dondurmaya Devam Ediyor

İlgili Haberler