Hodl Mı Olmak Lazım Yoksa Bitcoin’leri Satmak Mı?

İlayda Peker

Son üç gündür Bitcoin ciddi bir satış baskısı altında bulunuyor. Bununla beraber bu satış baskılarının çoğunluğunun panik satışları olduğu ifade ediliyor. Dolayısıyla yatırımcılar endişeli… Ancak panik satışları yapmak yerine hodl olmak için daha çok sebep olabilir.

PlusToken Satışları

İlk olarak Bitcoin’de düşüşler başladığında analistler PlusToken ponzi şemasının arkasındaki isimlerin ellerindeki Bitcoin’leri satmaya başladığını ve bu sebeple düşüşlerin yaşandığını ifade etti. Yapılan açıklamalara göre bahsi geçen dolandırıcılık girişiminin kontrolünde 2 milyar doların üzerinde Bitcoin, Ethereum, USDT ve OMG bulunuyor. Öte yandan bazı Çinli borsalar girişimin token’ı olan PLUS’ı listeledi…

Dolayısıyla bu kadar büyük miktarda varlığın birden satışının yapılması piyasa için bir felaket olabilir. Chainalysis konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullanıyor:

Yasadışı bir şekilde elde edilen ve sonrasında elden çıkarılmak isteyen bu kadar büyük miktarda fon kripto paraların fiyatını düşürecektir.

Analistler bölünmüş bir şekilde farklı borsalar gönderilen ve 108 milyon dolar değerinde satış emri olduğunu ifade ediyor. Bu durumda diğer tüm piyasalarda olduğu gibi arz ve talep yasaları devreye giriyor. Dolayısıyla bu durum sebebiyle düşen Bitcoin fiyatı 7.300 doları ya da daha alt bir seviyeyi görebilir.

BTC Hodl’ları

PlusToken’ın yanı sıra piyasada gerçekleşmesi beklenen ve iki aydan daha kısa bir süre kalmış olan madencilik ödül yarılanması var. Bu sebeple madenciler şimdilik piyasada uzak duruyor gibi görünüyor.

Yarılanmadan sonra BTC arzı azalacağı için fiyatlarda artış olması bekleniyor. Bu da tecrübeli yatırımcıların ellerinde Bitcoin’leri tutmasına yani hodl olmalarına sebep oluyor. Dolayısıyla madenciler ve tecrübeli yatırımcılar BTC biriktiriyor.

PlusToken ve hodl’lar Bitcoin fiyatını belirlerken bir yandan da küresel olaylar BTC fiyatı üzerinde etki ediyor. Örneğin, koronavirüs etkisi petrol fiyatları dahil birçok varlığı etkilerken kripto para piyasasında da yansımaları görüldü.

Ancak çoğu analiste göre bu etkenlerin çoğu ve teknik göstergeler Bitcoin fiyatının destekleneceğini ve artışın başlayacağını ifade ediyor. Dolayısıyla belirsiz piyasa koşullarında hodl olmak mı yoksa panik satışları yaparak riski azaltmak mı daha mantıklı, ilerleyen günler gösterecek…


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Binance Nedir?

Sonraki Haber

Büyük Kıyımdan Sonra Kripto Para Piyasası Sakinleşti

İlgili Haberler