Hint Yüksek Mahkemesi Kripto Düzenlemesi Talebini Reddetti

Bitcoin Haber

Hint Yüksek Mahkemesi, kripto para ticaretine yönelik düzenlemeler ve rehber oluşturmayı amaçlayan bir Kamu Yararı Davası’nı (PIL) değerlendirdikten sonra reddetti. Hindistan Adalet Başkanı (CJI) ve panel, dilekçeyi inceledikten sonra düzenleme talebini geri çevirdi.

Dava sürecinde, Manu Prashant Wig adlı dilekçe sahibinin, kripto para ile ilgili bir dava nedeniyle Delhi Polisi tarafından gözaltında tutulduğu bilgisi dikkat çekti. Wig, yatırımcılara daha yüksek getiri vaat ederek onları kripto para sektörüne yatırım yapmaya ikna etmekle suçlanıyor.

Blue Fox Motion Picture Limited şirketinde yönetici olarak çalışan Wig, 133 yatırımcıyı kripto para piyasasına yatırım yapmaya ikna etti. Bu yatırımcılar, dolandırıldıklarını iddia ederek hukuki haklarını aramak için Delhi’deki Ekonomik Suçlar Dairesi’ne (EOW) başvurdu.

Manu Prashant, hukuki süreçten kaçmak için Hindistan’da bir PIL başvurusunda bulunarak, kripto ticareti için yasal düzenlemeler ve bir çerçeve talep etti. Yüksek Mahkeme PIL’i reddetse de, şu anda hapiste olan dilekçe sahibinin, yasal çözüm arayışlarına ve ilgili diğer makamlarla görüşmelerine izin verildi.

Yargı sürecinde CJI Chandrachud liderliğindeki panel, dilekçe sahibine kefalet için farklı bir mahkemeye başvurması tavsiyesinde bulundu. Mahkeme yetkilileri, kripto ticaretiyle ilgili yasal düzenlemeler için yapılan taleplerin yasama alanına girdiğini ifade etti ve Hint Anayasası’nın 32. Maddesi kapsamında direktif çıkaramayacaklarını vurguladı.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Kripto Paralar İçin Önemli Bir Hafta: Fiyatları Etkileyecek Gelişmeler

Sonraki Haber

Michael Saylor’dan Bitcoin Tahminleri: Yatırımcı Talebinde Büyük Artış Öngörüsü

İlgili Haberler