Hindistan’dan Önemli Açıklama: Kripto Vergileri Mi Geliyor?

İlayda Peker

Elde edilen son bilgilere göre Hindistan hükümeti kripto para işlemlerini ve borsaları vergilendirmeye tabii tutabilir. Dolayısıyla kripto para birimlerinin yasaklanması ile ilgili söylentilerin olduğu Hindistan’da vatandaşlar derin bir nefes almış oldu.

Kripto Para Vergilendirmesi

Konuya aşina kaynaklar, vergi dairesinin doğrudan bir yasak yerine vergilendirmeyi desteklediğini ifade ediyor. Ancak yapılan açıklamalara göre kripto para birimlerinin vergilendirilmesi onları bir varlık sınıfı haline getirmeyecek.

Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda ise, “Vergi departmanı, ülkedeki kripto para birimi borsalarını ve işlemlerini vergilendirmeyi tercih ediyor. Ancak bu, geçerli bir varlık sınıfı olarak sınıflandırılacakları anlamına gelmez.” sözleri kullanılıyor.

Hindistan bir süredir kripto para birimleri ile ilgili negatif açıklamalar yapıyor ve bu sebeple kriptoların ülkede yasaklanabileceği yönünde söylentiler artıyordu. Ancak son raporlar yasak yerine vergilendirmenin tercih edileceğini gösteriyor.

“Kriptolar Endişelere Sebep Oluyor”

Ancak bu rapor saha önce kripto varlığının büyük endişeler doğurduğunu iddia eden Hindistan Merkez Bankası (RBI) yöneticisi Shaktikanta Das tarafından yapılan son yorumlarla çelişiyor.

Das konuyla ilgili açıklamalarında “Hükümete ilettiğimiz şekilde kripto para birimi konusunda büyük endişelerimiz var. Yatırımcılara tavsiyeye gelince, merkez bankaları herhangi bir yatırım tavsiyesi vermiyor. Her yatırımcının kendi değerlemesini yapması, kendi incelemesini yapması ve kendi yatırımları ile ilgili çok dikkatli bir adım atması gerekiyor.” sözlerini kullanıyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Lider Bitcoin (BTC) Geriledi, Piyasa Kırmızıya Büründü: İşte Son Görünüm

Sonraki Haber

SEC Başkanı Kripto Para Borsalarını Uyarıyor! Ne Muafiyetiniz Var?

İlgili Haberler