Hindistan’da Yasak Kalktı, Kraken Harekete Geçti

İlayda Peker

Geçtiğimiz hafta Hindistan Yüksek Mahkemesi, Hindistan Merkez Bankası’nın (RBI) verdiği ve bankaların kripto para işletmeleri ile işlem yapmasını engelleyen kararın geçersiz ve kanunlara aykırı olduğunu belirterek bahsi geçen yasağı kaldırdı.

Bunu üzerine ABD merkezli kripto para borsası olan Kraken, Hindistan’daki faaliyetlerini genişleteceğini açıkladı. Kraken’in açıklamalarına göre borsanın Hindistan’daki büyümesi, RBI’ın kararı sonrasında sekteye uğramıştı. Ancak artık bu planları uygulayabileceklerini dile getiren Kraken, planları ile ilgili detay paylaşmadı.

Hindistan’ın Geleceği Parlak

Cointelegraph’ın haberine göre, Kraken Küresel İş Geliştirme Yöneticisi Sunny Ray, Hindistan Yüksek Mahkemesi’nin kararıyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

Bu Hindistan için inanılmaz derecede heyecanlı bir an. Satoshi, Bitcoin’i yarattı çünkü merkez bankalarının verimsiz olduğunu hissetti. Bu da kripto endüstrisinin, dünyanın en kalabalık ikinci ülkesinde bulunan merkez bankasına karşı savaştığı ve kazandığı büyük bir başarı. 1,5 milyar insanın kripto paralara erişim hakkına sahip olması için savaştık.

Kripto paraların geleceğinin Hindistan’da parlak olduğunu düşünen borsa, dünyanın en kalabalık ikinci ülkesinde bulunan kullanıcılarla çok daha fazla gelişmeyi paylaşmayı planladıklarını ifade etti.

Borsaların Gözü Hindistan’da

Benzer şekilde Binance de Kasım 2019’da Hindistan kripto piyasası adına büyük bir adım attı. Şirket, yerel kripto borsası WazirX‘i satın alarak kullanıcıların Hint rupisi (INR) ile kripto işlemleri gerçekleştirmesine imkan tanıdı.

Öte yandan RBI, Yüksek Mahkeme’nin verdiği kararı beğenmeyerek bu durumun kripto para birimleri ile ilgili işlemlerin yaygınlaşmasına ve bunun da ekonomiye zarar verebileceğini ifade etmişti. Hatta bu konuda bir itiraz da bulunacaklar bile ifade edilmişti.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Google’daki “Düşükten Satın Al” Aramalarında Rekor Artış

Sonraki Haber

Bitcoin Madencilik Zorluğu Arttı, Fiyat Tepki Verir Mi?

İlgili Haberler