Hindistan’da Şimdi de Kripto Şirketlerinin Düzenlenme Sorunu Ortaya Çıktı

İlayda Peker

Hindistan parlamentosunun alt meclisi olan Lok Sabha’da yapılan bir dosyalama, ülkede faaliyet gösteren “Bitcoin şirketleri” tarafından yapıldığı iddia edilen hileli uygulamalarla ilgili bir soruşturma ortaya koydu. Konuyla ilgili merkezi sol parlamenter Muhammed Faizal tarafından resmi bir soru gönderildi ve Maliye ve Kurumsal İşler Bakanı Anurag Thakur tarafından 16 Mart’ta cevaplandı.

Kripto Şirketlerinin Düzenlenmesi

Faizal, Kurumsal İlişkiler Bakanı’na Hindistan’daki kripto para şirketleri ile ilgili üç soru yöneltti. İlk olarak, hükümetin “Bitcoin şirketleri tarafından hile yapılan ve hileli uygulamalar” iddiasıyla ilgili artan sayıda raporun farkında olup olmadığını sordu.

Yetkili ayrıca, söz konusu kripto şirketlerinin “Kurumsal İlişkiler Bakanlığı tarafından yıllık bilançoları doldurmaksızın düzenlenen kuralları ihlal edip etmediğini” sordu ve son olarak suçu işleyen şirketlere yönelik uygulanan herhangi bir eylemle ilgili ayrıntılar talep etti.

Buna karşılık Bakan Thakur, Faizal’ın belirttiği gibi kripto şirketlerinin Şirketler Yasası kapsamında tanımlanmadığını dile getirdi. Ayrıca, Bitcoin (BTC) ile çalışan sadece iki şirketin Kurumsal İşler Bakanlığı Şirketler Sicil Memurluğuna kaydolduğunu ve bunların da Zeb IT Services ve Unocoin Technologies olduğunu ifade etti.

Yasağın kalkması ve Şirketler

Kripto para şirketleri Hindistan’daki kripto yasağının kalkmasının ardından ülkeye giriş yapmak ve faaliyet göstermek konusunda oldukça aceleci davrandı. Yasağın kalkmasından 24 saat sonra Unocoin, OKEx ortağı Coindcx ve Binance’in sahip olduğu Wazirx ile birlikte geleneksel para yatırma işlemlerini hemen aktif hale getirdiler.

5 Mart’ta Kraken, Hindistan kripto pazarındaki varlığını genişletmeyi planladığını açıkladı. Bunun yanında KuCoin de 17 Mart’ta yaptığı açıklamalarda Hindistan’a girmekle ilgilendiklerini dile getirdi.

Kaynak: Cointelegraph


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Steem Topluluğu İle Justin Arasındaki Soğuk Rüzgarlar Devam Ediyor

Sonraki Haber
Witnet (WIT) Nedir?

Witnet (WIT) Nedir?

İlgili Haberler