Hindistan’da Kriptolarla İlgili Durum Bu Sefer Çok Ciddi Olabilir

İlayda Peker

The Economic Times tarafından yayınlanan bir rapora göre, 2018 baharında tanıtılan kripto yasağını resmi olarak kaldırmış olan Hindistan, şimdi başka bir kripto yasağı uygulamayı düşünüyor. Hükümet bunu yasal bir çerçeveyle gerçekleştirmek istediği için bu sefer durum daha ciddi olabilir.

Yeni Kripto Yasağı

The Economic Times tarafından yayınlanan bir makalede, Hindistan’ın kriptoyu yasaklamak için farklı bir yaklaşımı izlediği öne sürülüyor.

Bununla birlikte son zamanlarda, Yüksek Mahkeme resmi olarak yasağı kaldırmıştı. Çünkü RBI, kripto paralar ile ilgili yasağın uygulanabilmesi için en azından kurumların kripto paralar yüzünden zarara uğradığını göstermeliydi. Ancak RBI bunu gösteremedi ve dolayısıyla yasak kaldırılmış oldu.

Ancak makalede yapılan açıklamalarda, geçen yıl yaz ortasında düzenlenen Hindistan hükümetinde üst düzey bir panelde Bitcoin ve diğer tüm dijital varlık biçimlerini yasaklayacak bir yasa tasarısı oluşturulduğu belirtiliyor. Bu taslağa göre, kripto ile uğraşan herkes 25 ruble’ye kadar yani yaklaşık olarak 250 milyon Rupi ya da 3.291.055 dolar para cezası ödemek zorunda kalacak. Bunun alternatifinin ise on yıla kadar hapis cezası olduğu ifade ediliyor.

Öte yandan The Economic Times ile konuşan AKM Global’den Amit Maheshwari, 2019 yılında yasa tasarısında çok sert kurallar önerdiklerini belirtti. Belgeye göre, kriptoyu tutmak, almak, satmak, aktarmak ve başka herhangi bir şekilde kullanmak dahil tüm işlemler ülkede yasaklanacak. Yani bir nevi kripto endüstrisi tamamen yok edilecek.

Kriptoların Yeniden Canlanması

Şu anda, Bitcoin ve diğer kripto yatırım araçlarına yönelik RBI yasağı kaldırıldığından, birçok şirket Hindistan’da genişleme planlarını yeniden başlatmayı ve yeniden canlandırmayı planlıyor.

Yine de, durumun o kadar sorunsuz gitmediği anlaşılıyor. Birçok banka, Yüksek Mahkemenin yasağa ilişkin kararına rağmen, RBI’den özel güncellenmiş talimatlar almadıkları için kripto işlemlerini reddetmeye devam ediyor.Total
17
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Analist: “Bitcoin 7.000 Dolara Düşebilir”

Sonraki Haber

“Akıllı Sözleşmeler Sanılandan Çok Daha Fazla Potansiyele Sahip”

İlgili Haberler