Hindistan’da İşler Netleşiyor: Kripto Para Birimleri Yasaklanacak Mı?

İlayda Peker

Daha önce ortaya çıkan raporların aksine bir hükümet yetkilisinin yorumlarına göre, Hindistan özel kripto para birimlerini yasallaştırmaya yaklaşıyor olabilir. Ancak yatırımcıların yabancı platformlarda işlem yapmasına izin verilip verilmeyeceği belirsizliğini korumaya devam ediyor.

Hindistan ve Kripto Paraların Durumu

Kripto Para Birimi ve 2021 Resmi Dijital Para Birimi Yasası Düzenlemesi hakkında yayınlanan bir kabine notu, kripto varlıklarının Hindistan Menkul Kıymetler ve Borsa Kurulu (SEBI) tarafından düzenleneceğini öne sürdü.

Yapılan açıklamalara göre paylaşılan not, kripto varlıklarına yatırım yapanların varlıklarını beyan etmeleri ve kripto borsalarına getirmeleri için bir tarihi belirleneceğini öne sürüyor. SEBI, Hindistan’ın sermaye ve menkul kıymetler piyasasının düzenleyicisi olduğundan, yatırımcıların bu tür varlıkları Hindistan dışındaki benzer işlem platformlarında tutmasına izin vermeyebilir. Bu aynı zamanda kripto para birimlerinin yasal ihale olarak değil, yalnızca yatırım için bir varlık sınıfı olarak tanınacağı anlamına geliyor.

Bunlara ek olarak tasarının, parlamentonun devam eden kış oturumunda masaya yatırılması bekleniyor. Bu gelişme, Hindistan’ın kripto para birimi yatırımcıları tarafından memnuniyetle karşılandı ancak daha fazla netlik beklentisi de bulunuyor.

Yasaklama Olacak Mı?

Konuyla ilgili bir reddit kullanıcısı yaptığı açıklamalarda, “Görünüşe göre Hindistan kripto hareketimiz hükümet tarafından fark ediliyor ve sonunda Kripto para birimini, “Kripto Varlıklar” olarak düzenlemeye karar veriyorlar ve yasal varlık olarak kabul etmiyorlar. Sonuç olarak, Hintliler rahat bir nefes aldı. Yasaklardansa biraz vergi ödemeyi tercih ederim” sözlerini kullandı.

30 Kasım’da parlamentonun kış oturumu sırasında, maliye bakanı Nirmala Sitharaman, dijital token’lar kullanan dolandırıcılık faaliyetlerine değindi ve takipte olduklarını söyledi. Ayrıca hükümetin Bitcoin’i bir para birimi olarak tanıma önerisi olmadığını da sözlerine ekledi.


Total
8
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bir Front-End Saldırısı 1 Kişinin 50 Milyon Dolar Kaybetmesine Sebep Oldu!

Sonraki Haber

Shiba Inu (SHIB), Balinalar Arasındaki Hakimiyetini Kaybediyor

İlgili Haberler