Hindistan’da İki Borsa UBI İle İşlemleri Durdurdu!

İlayda Peker

Raporlara göre, iki büyük Hint kripto para borsası, popüler bir ödeme yöntemi aracılığıyla para yatırmayı durdurdu ve Bitcoin‘in muazzam popülaritesine rağmen düzenleyici netliğin hala eksik olduğu ülkede bu durum endişeye neden oldu.

Hindistan’da Son Durum

Haber kaynakları, Hint kripto borsaları WazirX ve CoinSwitch Kuber’in kripto para birimleri satın almak amacıyla United Payment Interface (UPI) kullanarak yapılan rupi işlemlerini devre dışı bıraktığını açıkladı.

UPI, Hindistan’da merkez bankası tarafından düzenlenen ve yaygın olarak kullanılan bir gerçek zamanlı ödeme sistemidir. UPI işlemlerinin toplam değeri geçen mali yılda 1 trilyon doları aşmıştı.

Öte yandan endişeli kullanıcılara yanıt olarak iki borsa da arayüz üzerinden para çekmeye devam edebileceklerini belirtti. Coinswitch Kuber yaptığı açıklamada, “UPI para çekme işlemleri şu anda tüm kullanıcılar için devre dışı, ancak mümkün olan en kısa sürede geri getirmeye çalışıyoruz. Lütfen sabırlı olun.” sözlerini kullandı.

Finansal İstikrara İlişkin Endişeler

Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olan Hindistan, finansal istikrar tehlikeleriyle ilgili endişeler nedeniyle merkez bankası tarafından onaylanan bir önlemle kripto para birimlerini düzenleyen bir mevzuat geliştirmek için yıllarını harcadı. Ancak hala ülkede kripto para birimleri konusunda düzenleyici netlik sağlanabilmiş değil.

CoinGecko verileri, son 24 saatte ilk üç Hintli kripto para borsasında yaklaşık 140 milyon dolarlık işlem gerçekleştiğini gösteriyor.

Perşembe günkü hamleler, banka transferlerini kolaylaştıran devlet destekli UPI sisteminin operatörü olan Hindistan Ulusal Ödemeler Kurumu’nun geçen hafta yaptığı ve herhangi bir kripto para birimi borsası tarafından kullanımı hakkında bilgisi olmadığını belirttiği tek satırlık bir açıklamayı takip ediyor.

Bunlara ek olarak Hindistan’da dijital para birimi son derece popüler. Hint kripto para birimi yatırımları geçen yıl popülaritesini artırdı ve milyarlarca dolarlık bir pazara ulaştı. Ülkede yaklaşık 15 ila 20 milyon insan kripto para birimine sahip.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

2022 Bitcoin Hedefleri: BTC 100.000 Doları Görecek Mi?

Sonraki Haber

Amazon’dan Kripto Paralarla İlgili Açıklama!

İlgili Haberler