Hindistan Merkez Bankasından Kripto Para Açıklaması!

Fatih Uçar

Kripto paraları ilgilendiren regülasyon çalışmaları tüm dünyada hızla devam ediyor. Vergi alanında hemen hemen tüm devletler çoktan mevzuatları hazırladı ve tahsilatlara başladı. Ancak yatırımcıları güvene alacak düzenlemeler vergi çalışmaları kadar hızlı yürümüyor. Hindistan bu noktada önemli bir örnek ve merkez bankası başkanı kripto paralarla alakalı yeni açıklamalarda bulundu.

Kripto Para Açıklaması

Hindistan Merkez Bankası (RBI) Başkanı, kripto para birimlerinin temel bir değerinin olmadığını söyledi. Bunu kripto pazarındaki mevcut çöküşün bir gerekçesi olarak söyledi. Bir medya raporuna göre, ayrıca RBI Başkanı Hindistan’ın dijital varlıkları benimsemesi, düzenlemesi veya yasaklaması gerektiği konusundaki tartışmalar boyunca insanları kripto para birimlerine karşı nasıl sık sık uyardığını hatırlattı.

CNBC TV 18 ile yaptığı röportajda RBI Başkanı Shaktikanta Das, şunları söyledi;

“Kriptoya karşı uyarıda bulunuyoruz ve şimdi kripto piyasasına ne olduğuna bakın. Kripto paraları düzenliyor olsaydık, o zaman insanlar düzenlemelere ne olduğu hakkında sorular sorarlardı”.

Shaktikanta Das, kripto paralardaki çöküşün onları haklı çıkardığını düşünüyor. Terra UST krizi sonrasında birçok devletten benzer açıklamalar gelebileceğini zaten söylemiştik. ABD Hazine Bakanı, İngiltere, Avrupa Merkez Bankası ve son olarak Hindistan beklentiler yönünde açıklama yapmaya devam ediyor.

Hindistan ve Kripto Paralar

Kripto para piyasası, 3 trilyon dolara yükseldiği Kasım 2021’den bu yana değerinin yarısından fazlasını kaybetti. Mayıs ayında ise Terra UST ve LUNA’nın çöküşü sebebiyle kripto paralar kan kaybetti. Olay, sadece dört gün içinde piyasadan 500 milyar doları sildi. Geçen yıl Kasım ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 dolara ulaşan Bitcoin, 30.000 dolara yükselmeden önce 26.000 dolara düştü

RBI Başkanı şunları söyledi;

“Kripto paraların temelinde hiçbir şey yok, değerleri yok. Bunu nasıl düzenlediğinize dair büyük sorular var. Pozisyonumuz çok açık, Hindistan’ın parasal, finansal ve makroekonomik istikrarını ciddi şekilde baltalayacak”.

Bankacılık sektörü düzenleyicisi, kripto para birimlerine karşı ısrarlı muhalefeti hakkında, hükümetin dijital paralar üzerindeki pozisyonunun RBI duruşuyla uyumlu olduğunu söyledi.

“Durumumuzu hükümete ilettik ve onlar da dikkate alınacak bir çağrı yapacaklar. Bence hükümetten gelen sözler ve açıklamalar bizim duruşumuzla aşağı yukarı uyumlu. Onlar da eşit derecede endişeliler”.

Hindistan hükümeti, 2022-23 yıllık bütçesi aracılığıyla kripto para işlemleri ve TDS’ye gelir vergisi getirdi. Başlangıçta bu hareket, hükümetin dijital para birimlerini kabul etmeye hazır olduğu izlenimini verdi. Ancak hükümet daha sonra kripto para sektörünü ne yasakladığını ne de düzenlediğini söyleyerek dolandırıcılık durumunda yasal bir başvuru kanalı olmayacağı için yatırımcıların düzenlenmemiş varlıklara yatırım yapmanın risklerini anlamaları gerektiğini söyledi.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Cardano’da Neler Oluyor: Önemli Gelişmeler ve Fiyat Artışı

Sonraki Haber

Bitcoin Mi, Ethereum Mı? Soros Fund Management CEO’su Yanıtladı!

İlgili Haberler