Hindistan Merkez Bankası, Yargıtay’ın Kararını Beğenmedi!

İlayda Peker

Hindistan Merkez Bankası (RBI), Yüksek Mahkemenin bu hafta başında vermiş olduğu kripto para yasağının kaldırılması ile ilgili kararına karşı bir inceleme dilekçesi sunmayı planlıyor.

The Economic Times’ın bugün paylaştığı bir haberde, RBI’ın bu karar sonucunda ülkede kripto para işlemlerine zemin hazırlanmasından endişe duyduğu ifade ediliyor. Dolayısıyla RBI bu kararın ülkenin finansal sistemine zarar verebileceğini düşünüyor.

Yargıtay Yasağı Kaldırmıştı

Hindistan Yüksek Mahkemesi Çarşamba günü, RBI tarafından yayınlanan ve bankaların kripto borsalarına ve firmalara hizmet etmesini engelleyen bir genelgeyi geçersiz kılmıştı. Bununla beraber RBI’ın uyguladığı yasak birkaç borsanın ülkeden çekilmesine ya da kapanmasına yol açmıştı. Bu firmalar da çeşitli dilekçelerle bu karara itiraz etmişti.

Dava ile ilgilenen bir avukat The Block’a yaptığı açıklamalarda, RBI’ın bu süreçte Yargıtay’ın kararına itiraz etmeye hazırlandığını belirtti. Bunun yanında Hindistan Anayasası’na göre, Yargıtay’ın aldığı bir karar, bir kanun haline gelir ve kesindir. Çünkü gelecekteki davalara karar vermek için kesinlik sağlar. Mahkemenin incelemeleri kabul etmesi de nadir bir durum olarak karşımıza çıkar. Ayrıca inceleme dilekçesi verilmek isteniyorsa Yargıtay tarafından belirlenen kurallara göre, karar tarihinden itibaren 30 gün içinde bu talep yapılmalı…

Öte yandan dava başlangıçta Hindistan İnternet ve Mobil Birliği (IAMAI) tarafından RBI’ye karşı dilekçe verilmişti. Ashim Sood Hukuk Büroları Müdürü Ashim Sood da davada IAMAI’yı temsil etmişti.

Bunların yanında RBI, Yargıtay’a itiraz etmeye hazırlanırken şu anda ülkede kripto para birimi şirketleri faaliyet göstermeye başladı. Ayrıca bazı şirketlerin bu yasak sebebiyle aldıkları zararlardan ötürü RBI’a dava açtıkları ya da açmaya hazırlandıkları da biliniyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

BTC 1.000 Dolara Düşerse Madenciler Ayakta Kalabilir Mi?

Sonraki Haber
Enecuum ENQ Nedir

Enecuum Nedir?

İlgili Haberler