Hindistan Merkez Bankası Başkanı, Dijital Rupi İçin Tarih Verdi

Mert Bahçe

Hindistan Merkez Bankası (RBI), yıl sonunu beklemeden merkez bankası dijital para birimi (CBDC) pilot çalışmalarını başlatabilir. CNBC’ye konuşan RBI Başkanı Shaktikanta Das, dünyanın dört bir yanındaki benzer çalışmalara rağmen potansiyel bir dijita rupi için “son derece dikkatli” operasyon yürütülmesi gerektiğini belirtti.

Hindistan Merkez Bankası Başkanı’nın Açıklamaları

RBI Başkanı Shaktikanta Das, teknik açıdan merkez bankasının önerilen CBDC için merkezi veya merkezsiz bir defter kullanmanın sonuçlarını tartıştıklarını iletti. Başkan, projenin bir sonraki aşaması için olası bir zaman çizelgesi sundu:

Bence, planlarımızı yıl sonuna kalmadan gerçekleştirebiliriz.

Hindistan Merkez Bankası Başkanı’nın yorumları ülkedeki diğer yetkililerin planlanan dijital rupi projesinin ilerleyişi hakkında yaptığı açıklamalar ile örtüşüyor. Medyaya yansıyan son haberlere göre RBI Başkan Yardımcısı Rabi Sankar, Temmuz ayında merkez bankasının CBDC projesi için aşamalı bir çalışma stratejisi benimsediğini açıklamıştı.

Ülkelerin Merkez Bankası Dijital Para Birimi Yarışı Sürüyor

Dünyanın birçok yerinde merkez bankaları, CBDC çalışmalarına hız kazandırarak sürdürüyor. Temmuz ayında yayınlanan NATO raporuna göre tüm küresel GSYİH’nın %90’ını temsil eden ülkeler CBDC araştırmasının önemli aşamalarında yer alıyor.

Büyük küresel ekonomiler arasında Çin, dijital yuan benimsenmesini yaymak adına birden fazla pilot programla CBDC yarışına öncülük etmeye devam ediyor. Asya’daki diğer ülkeler de dijital para birimi planları yürütüyor. Uluslararası iş birliği, Asya ve Karayiple gibi lokasyonlarda şekillenen bölgesel dijital para birimi girişimleriyle CBDC alanında bir başka önemli nokta olmaya devam ediyor. Öte yandan birçok ülke, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) yarışında ön sıralara geçmek adına tüm çalışmalarını hızlandırıyor.Total
11
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Verileri Ne Diyor: BTC’de Yukarı Yönlü İvme Devam Edecek Mi?

Sonraki Haber

Ethereum’un EIP-1559 Güncellemesi, Bitcoin’in SegWit’inden Daha Mı İyi?

İlgili Haberler