Hindistan Kripto Paraları Yasaklamadı!

İlayda Peker

Stresli bir Yüksek Mahkeme duruşmasından sonra Hindistan, Bitcoin ve kripto varlıklarının yasadışı olmadığını kabul etti. Ülkenin merkez bankası olan Hindistan Merkez Bankası (RBI), Bitcoin (BTC) veya diğer dijital para birimleri üzerinde herhangi bir kısıtlama getirmediğini belirtti.

Kriptolar Yasaklanmadı

Yapılan açıklamalara göre RBI, bankaları ve kurumları Bitcoin ve diğer kripto varlık işlemleriyle ilgili risklerden korumak için bazı düzenlemeler yürürlüğe koyduğunu belirtti. Merkez bankası ayrıca, terörizm finansmanı konusundaki endişeler nedeniyle bankaların Bitcoin ve kripto para işlemlerine çeşitli kısıtlamalar getirdi. Ancak halkın bu konuda herhangi bir kısıtı bulunmuyor.

Öte yandan RBI, herhangi bir yasak getirmemiş olsa da kripto para birimleri ile ilgili çok ciddi endişeleri olduğunu belirtti. RBI konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

RBI ülkede dijital para birimlerini yasaklamamıştır. RBI, düzenlediği kuruluşları kripto para birimleriyle ilgilenen kişilere hizmet vermemeye yöneltmiştir. RBI, düzenlediği kuruluşları diğerleriyle birlikte itibar ve finansal risk teşkil eden faaliyetlere karışmaktan koruyabilmiştir.

Hindistan ve Kriptolar

Bu yıl, Hindistan’daki düzenleyiciler sermaye kontrollerini bir miktar gevşeterek vatandaşların ülke dışında yıllık 250.000 dolarlık işlem yapmalarına imkan sağlayacak. Bu nispeten küçük miktar, Hintlilerin üçüncü taraf borsalar aracılığıyla Bitcoin ve kripto paralara yatırım yapmalarına izin verebilir.

Bunların yanında LocalBitcoins platformunda Hindistan’ın oldukça büyük bir işlem kitlesini oluşturduğu biliniyor.

Bundan önce her ne kadar “Hindistan kriptoları yasakladı” yönünde haberler çıkmış olsa da son gelişmeler bunu tamamen yalanlıyor…

Kaynak: BitcoinistTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin’in Twitter Verileri Ne Söylüyor?

Sonraki Haber

Nereden Nereye: Libra’dan Bir Firma Daha Ayrıldı!

İlgili Haberler