Hindistan kripto Para Yasağını Kaldırdı

İlayda Peker

Hindistan Yüksek Mahkemesi, Hindistan Merkez Bankası (RBI) tarafından yayınlanan ve bankaların kripto para birimi işlemleri yapmasını engelleyen genelgesini geçersiz saydı.

“Genelge Anayasaya Aykırı”

Bugünkü kararda yüksek mahkeme, merkez bankasının 6 Nisan 2018 tarihli genelgesini anayasaya aykırı buldu. Dolayısıyla bankaların kripto paralarla işlem yapmalarının önü açılmış oldu.

Nisan 2018’de RBI verdiği bir kararla bankaların, kripto para birimi borsalarına ve firmalarına hizmet vermesini engelledi. Ancak bazı kripto para borsaları topladıkları dilekçelerle mahkemeye başvurdu ve bu dilekçeler sonucunda Hindistan Yüksek Mahkemesi RBI’ın kararını sonlandırdı.

Yasağın uygulandığı dönmde birkaç Hint kripto borsası ya işletmelerini kapatmaya ya da farklı yerlere taşınmaya zorlandı. Bununla beraber geleneksel para-kripto para işlemlerini kaldırarak yalnızca kripto para-kripto para işlemlerine ve OTC işlemlerine izin vermeyi tercih eden borsalar da oldu. Zebpay, Koinex ve CoinDelta operasyonlarını kapatan borsalardan bazılarıydı.

Ancak Zebpay yakın zamanda Hindistan’da yeniden hizmete girdi. Karar hakkında yorumda bulunan bir yetkili, bugün Twitter’da şu açıklamayı yaptı:

Burada durmayacağız. Mevzuat yoluyla olumlu düzenlemeler getirmek için hükümetle ilişki kurmaya devam edeceğiz.

Borsalar Karara Sevindi

Binance destekli WazirX borsasının kurucusu ve CEO’su Nischal Shetty The Block’a yaptığı açıklamlarda bugünün tarihi bir gün olduğunu dile getirdi ve şöyle devam etti:

Daha fazla kripto ve Blockchain şirketi açıldıkça karar, iş yaratmaya yardımcı olacak. Ayrıca, daha önce bankacılık yasağı nedeniyle uzak kalan Hindistan’a yatırım yapmaya başlayan girişim şirketlerini de göreceğiz.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Facebook’tan Geleneksel Para Birimi Destekli Token Adımı

Sonraki Haber

Fed’in Faiz İndirimi Sonrasında Kriptolar Nasıl Bir Yol İzleyecek?

İlgili Haberler