Hindistan Hükümeti, 2022 Bütçesinde Kripto Para Vergisini Getirebilir!

Fatih Uçar

Hindistan Parlamentosu’nun bütçe oturumu 30 Ocak 2022’de başlayacak. 2022-2023 mali yılı bütçesi Parlamentoda sunulacak. Bu bütçede en çok beklenen şeylerden biri, hükümetlerin Hindistan’daki Kripto pazarının düzenlenmesi ve işleyişine ilişkin çalışması olacaktır.

Kripto Para Vergi Oranı

Economic Times tarafından bildirildiği üzere Nangia Andersen LLP Vergi Yöneticisi Aravind Srivatsan, pazarın büyüklüğü, ilgili miktar ve piyasadaki risk dikkate alındığında kripto para birimlerinin vergilendirilmesinde bazı değişiklikler getirilebileceğini söyledi. Kaynakta İndirilen Vergi (TDS) ve Kaynakta Tahsil Edilen Vergi (TCS), kripto para birimlerinin belirli bir seviyenin üzerinde satılması ve satın alınmasından alınabilir. Vergi makamlarına rapor vermek için, bu tür işlemlerin de belirtilen işlem kapsamına alınması gerekir.

Srivatsan, piyango, yarışma programları, bulmacalar vb. kazanmak gibi, kripto para satışından elde edilen gelire yüzde 30’luk daha yüksek bir vergi oranı uygulanması gerektiğini söyledi.

Srivatsan’a göre, Crypto’nun satışı ve satın alınması SFT kapsamında olmalıdır. Gelir Vergisi Kanunu’nda yer alan Mali İşlemler Tablosu (SFT) veya raporlanabilir hesap, mükelleflerin üstlendiği yüksek değerli işlemleri takip eder. Ticaret şirketleri, SFT kapsamında yatırım fonlarının satışını ve alımını zaten bildirmiştir. Finansal Kurumlar, şirketler ve borsa aracıları SFT raporlama kapsamına girer.

Hindistan Kripto Para Düzenlemesi

Bugün akşam saatlerinde Davos’ta konuşan Hindistan Başbakanı tüm dünya devletlerinin kripto para regülasyonları konusunda birlikte hareket etmesi gerektiğine dikkat çekti. Tek bir ülkenin kripto paraları regüle etmek konusunda başarısız olacağını söyleyen Hindistan Başbakanı buna gerekçe olarak blockchain teknolojisinin gelişmişliğini gösterdi.

Hindistan parlamentosu 2021 Kış Oturumu sırasında bir kripto para düzenlemesi yayınlayacaktı. Ancak Hükümet bu çalışmayı yeterli görmediği için daha kapsamlı bir çalışma istedi ve kripto yasa tasarısı 2022 yılına ötelendi.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Walmart’ın Kripto Para, NFT ve Metaverse Hamlesi Ses Getirdi!

Sonraki Haber

Lider Kripto Parada Son Durum: Bitcoin’de (BTC) Kararsızlık Sürüyor

İlgili Haberler