Hindistan Dijital Rupi İçin Cüzdan Çalışmalarına Başladı

İlayda Peker

Artık kripto para birimlerine pozitif bakmayan ülkeler de dahil olmak üzere hemen hemen her ülke dijital para birimleri üzerinde çalışıyor. Örneğin; Çin Bitcoin ile ilgili sürekli engelleyici adımlar atsa da bir dijital para birimi geliştirme konusunda en önce olan ülke konumunda bulunuyor. Bu konuda çalışan ve dikkat çekici gelişmelere imza atan bir başka ülke ise Hindistan

Hindistan CBDC Gelişmeleri

Hindistan Merkez Bankası yaptığı son açıklamalarda,  Hindistan Merkez Bankası dijital para biriminin yani dijital rupi işlemlerinde merkez bankasının işletmeler ve müşteriler arasında aracı olmasını sağlayacak, hükümet tarafından zorunlu kılınacak  bir elektronik cüzdan üzerinde çalışmaya başlıyor.

Hükümet yetkilisi, ülkenin merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) gelecek yılın başlarında piyasaya sürüleceğini söyledi. Yapılan açıklamalara göre her geleneksel para biriminin benzersiz bir numarası olduğu gibi, dijital para birimi de birimler halinde numaralandırılacak.

Bunun yanında Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman son bütçe konuşmasında Hindistan’ın kendi CBDC’sini başlatacağını ve kripto para birimindeki tüm gelirlere %30 vergi uygulayacağını duyurmuştu. Bu vergi oranı çok yüksek olduğu için atılan adım ciddi eleştirilerin gelmesine sebep olmuştu.

Hükümetler Yine Kontrolde Olacak

Dijital rupi gibi blok zincirinde yayınlanan dijital para birimleri, özel şirketler tarafından sunulan mevcut mobil cüzdan sisteminin aksine hükümetlerin tüm işlemleri izlemesine izin verecek. Dolayısıyla aslında merkez bankası dijital para birimlerinin birer kripto para birimi olmadığı yönünde de çok çeşitli açıklamalar bulunuyor.

Dijital rupi durumunda da para birimi, cihazlarda devlet destekli cüzdanlar aracılığı ile saklanacak.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Coin Bureau’ya Göre Bu Kripto Para 3X Artışa Hazır!

Sonraki Haber

Ripple (XRP) Davasında Yeni Gelişme! XRP Yüzde 30 Arttı!

İlgili Haberler