Hindistan Başbakanı Kripto Dolandırıcılığına Alet Oldu!

Fatih Uçar

Kripto para dolandırıcıları sayısız yöntemle kurbanlarını ağına düşürüyor. En popüler yöntem ise çekiliş süsü verilen kampanyalardır. Belirli şartları sağlayan kullanıcıların 500 BTC’ye kadar kazanç elde edebileceğini iddia eden dolandırıcılar katılımcıların belirli oranda kripto parayı paylaştıkları hesaplara göndermelerini istiyor. Daha yaygın olanı ise 1 gönder 5 kazan tarzında promosyon gibi paylaşılan içeriklerdir.

Hindistan Başbakanı Kripto Dolandırıcılığı

Elbette saldırganlar daha inandırıcı olabilmek için bazen popüler isimlerin Twitter profillerini hackleyerek bu paylaşımlarını yapabiliyor. Son kurban ise Hindistan Başbakanı Modi oldu. Modi’nin 73,4 milyondan fazla takipçisi olan Twitter hesabının hacklenmesinden kısa bir süre sonra, saldırganlar Bitcoin’in ana akım olarak benimsenmesi ve 500 BTC çekilişi hakkında yanıltıcı bilgiler paylaştılar.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi‘nin resmi Twitter hesabı bugün hackerlar tarafından ele geçirildi. Bu hesap daha sonra Bitcoin‘in (BTC) ana akım olarak benimsenmesi ve Hindistan vatandaşları arasında 500 BTC‘nin yeniden dağıtımı hakkında yanıltıcı bilgiler paylaşmak için kullanıldı. 10 Aralık’ta Modi, ABD Başkanı Joe Biden’in ev sahipliğinde düzenlenen sanal bir etkinlik sanal zirvesinde, kripto para birimleri gibi teknolojilerin demokrasiyi güçlendirmek için kullanılması gerektiğini söyledi.

“Demokrasiler birlikte çalışarak vatandaşlarımızın isteklerini karşılayabilir ve insanlığın demokratik ruhunu koruyabilir”.

Bölgedeki kripto para birimlerinin yasallığını tartışmayı amaçlayan bir parlamento toplantısı olan ve uzun zamandır beklenen Lok Sabha Kış Oturumu, hükümetin kripto konusundaki duruşunu sonuçlandırmazken, kökeni bilinmeyen bilgisayar korsanları 73,4 milyondan fazla takipçisi olan resmi hesabı ele geçirdi.

Hindistan Bitcoin’i Yasal Olarak Kabul Etti Mi?

Saldırı Hindistan’da gece yarısı (4:00 ET civarında) gerçekleşirken, Twitter kullanıcısı Priya, şu zamansız tweet’i fark eden birçok kripto meraklısı arasındaydı:

“Hindistan resmi olarak Bitcoin‘i yasal ihale olarak kabul etti. Hükümet resmi olarak 500 BTC satın aldı ve bunları ülkenin tüm sakinlerine dağıtıyor. Gelecek bugün geldi”.

Başbakanın hesabından yapılan bu paylaşım ilk kelimeleriyle herkesi heyecanlandırdı. Ancak cümlenin devamını okuyan büyük bir çoğunluk bunun bir dolandırıcılık girişimi olduğunu anladı. Gönderi ayrıca, tedbirsiz yatırımcıları kaydolmaya ve BTC paylarını talep etmeye çağıran bir bağlantı da içeriyordu. Ancak bu, Modi‘nin Twitter hesabının ikinci kez saldırıya uğraması ve kripto dolandırıcılığı için kullanılmasından başka bir şey değildi.

Saldırganların verdiği zararın boyutu ise henüz tespit edilebilmiş değil.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

DeFi, Geleneksel Finansın 5 Sorununu Çözüyor!

Sonraki Haber

Binance CEO’su CZ, Yatırımcılara Seslendi: “BTC’nizi Ucuz Fiyattan Michael Saylor’a Satmayın”

İlgili Haberler