Hindistan Başbakanı, Demokrasiyi Güçlendirmek İçin Kripto Paralara İşaret Etti!

Fatih Uçar

Hindistan Başbakanı, küresel zirvede demokrasiyi ‘güçlendirmek’ için kripto para birimleri çağrısında bulundu. Narendra Modi ayrıca özgür ve adil seçimleri ve yönetimi kolaylaştırmak amacıyla blockchain’in kullanılabilirliğini tartışmaya açtı. Kripto para birimlerinin kullanılabileceğini ancak düzenlemeler ihtiyaç duyulduğunu ve büyük sosyal medya platformlarında küresel bir standart oluşturulması gerektiğini söyledi.

Hindistan ve Kripto Para

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, dünya liderlerinin katıldığı bir çevrimiçi etkinlikte konuştu. Cuma günkü ABD Başkanı Joe Biden‘in ev sahipliği yaptığı Demokrasi Zirvesi etkinliklerinde Modi, Hindistan’ın özgür ve adil seçimleri ve yönetimi kolaylaştırmak için diğer ülkelere “yenilikçi dijital çözümler” sunmaya istekli olacağını söyledi. Buna ek olarak, Başbakan kripto para birimleri ve büyük sosyal medya platformlarında küresel bir standart çağrısında bulundu ve muhtemelen bazılarının Hindistan’da ve diğer birçok ülkede siyaset üzerindeki etkisine atıfta bulundu.

“Sosyal medya ve kripto para birimleri gibi gelişmekte olan teknolojiler için küresel normları ortaklaşa şekillendirmeliyiz, böylece demokrasiyi baltalamak için değil, güçlendirmek için kullanılırlar”.

Hindistan Başbakanı olarak Modi, büyük bir farkla dünyanın en büyük demokrasisi olan zirvede kabaca 1,4 milyar insanı temsil etti. Hindistan hükümeti, belirli kripto para birimlerini yasaklayabilecek ve aynı zamanda dijital bir rupi oluşturulmasını teşvik edebilecek bir yasa tasarısını değerlendirmeye hazırlanırken bu açıklamalar şaşırtıcı olmadı.

Hindistan Kripto Paraları Yasaklayacak Mı?

Farklı raporlar, mevzuatın kriptoyu yasaklamak yerine düzenlemeyi amaçladığını iddia ediyor. Aynı yasa tasarısı daha önce Hindistan parlamentosunun gündeminde yer almış ancak oylamaya sunulamamıştı.

Hindistan’da henüz düzenleyici netlik oluşmadı ancak Hindistan Başbakanı Modi, i ülkeleri kripto ve blockchain üzerinde iş birliğine davet etti. Bununla birlikte blockchain ve kripto ile ilgilenen ülkelerin belli bir etik etrafında birleşmesi gerektiğini savundu. Hindistan‘daki bir sonraki genel seçimin, vatandaşların ülkenin alt meclisi için yeni üyeler seçeceği 2024’te gerçekleşmesi bekleniyor.

Başbakan 17 Kasım’daki sosyal medya paylaşımında “Tüm demokratik ulusların [kripto] üzerinde birlikte çalışması ve ekosistemin yanlış ellere geçmesini engellenmesi” konusunda bir çağrıda bulunmuştu.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Ripple Kurucu Ortağından Bitcoin Madencilik Açıklaması

Sonraki Haber

Bitcoin Enflasyonu Yenebilir Mi? BTC Fiyat Beklentileri Değişti Mi?

İlgili Haberler