Hillary Clinton’dan Kripto Para Yorumu! Kripto Regülasyonları Siyasi Bölünme Konusu Olur Mu?

Fatih Çetin

Kripto paralar ABD siyasetinde yeni bir bölünmeyi doğurabilir mi? Artık Demokrat Parti’nin lideri olmasa da Hillary Clinton‘ın kripto hakkındaki yorumları, dijital varlıkları düzenleyen milletvekilleri arasında daha fazla partizanlık oluşturma potansiyeline sahip olabilir.

Hillary Clinton’dan Kripto Para Yorumu

Bloomberg Yeni Ekonomi Forumu‘nda konuşan eski başkan adayı Hillary Clinton, kripto para birimlerinin “ilginç” bir teknoloji olmasına rağmen, ABD dolarını baltalama ve ülkeleri istikrarsızlaştırma gücüne de sahip olduklarını söyledi. Şu an Demokrat Partinin başkanı olmasa da Clinton’ın yorumları senatör Elizabeth Warren‘ınkine benziyor. Üstelik ikisi de Demokrat Partili ve kriptoya karşı pozisyon alıyorlar.

Clinton’un yorumları, bir dezenformasyon ve siber savaş kampanyasının arkasında olmakla suçladığı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i tartışırken geldi. Fidye yazılımlarıyla kripto paraların ilişkilendirilmesi dolaylı yoldan kripto paraların Rusya yanlısı gibi algılanmasına sebep oldu. Size saçma gelse de Clinton böyle bir bakış açısına sahip görünüyor.

Kripto Regülasyonları Siyasi Bölünme Konusu Olur Mu?

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki parti siyaseti zaman zaman komik bir şekilde bölücüdür. Örneğin, milletvekilleri eski NFL oyun kurucusu Colin Kaepernick’in ABD milli marşı sırasında diz çökmesi bile iki partinin karşı karşıya gelmesine sebep olabiliyor.

15 Kasım’da Başkan Joe Biden, kripto para birimlerini yöneten işletmelere daha sıkı kurallar uygulayan ve komisyoncuların raporlama gereksinimlerini kripto paraları içerecek şekilde genişleten 1 trilyon dolarlık bir altyapı yasasını yasalaştırdı.

Hillary’ye göre, dijital varlıklar günümüzde bir meydan okumadır ve tüm ulusa zarar verebilirler. Bitcoin ve altcoinlerin yükselişi dünya ekonomisini olumsuz etkileyebilir.

Demokratlar üzerinde azımsanmayacak kadar etkilisi olan Clinton’ın görüşleri yeni bir ayrışmayı başlatabilir. Eğer böyle bir durum olursa Biden da partisinin tarafından kalır ve kripto regülasyonlarının daha sert biçimde uygulanması gündeme gelir.

Bu bir ihtimal olarak kenarda dursa da Cumhuriyetçi Trump yakın zamanda şunları söylemişti.

Bitcoin sadece bir aldatmaca gibi görünüyor… Sevmiyorum çünkü dolarla rekabet eden başka bir para birimi… Doların dünyanın para birimi olmasını istiyorum; Ben hep bunu söyledim.”

Henüz kripto paralar siyasette kutuplaşmanın başka bir boyutu olmasa da “doları” ve “inovasyonu” savunanlar iki gruba ayrılabilir. Her iki partide de böyle bir bölünme dikkat çekiyor.Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ethereum (ETH) Rakibi Bu Kripto Para Yeni ATH Yapabilir!

Sonraki Haber

Shiba Inu Fiyatı: Gelişmeler SHIB’e Yeni ATH Getirebilir Mi?

İlgili Haberler