Her Boğa Piyasası Öncesinde Görülen Metrik Yeniden Sahnede

Her Boğa Piyasası Öncesinde Görülen Metrik Yeniden Sahnede

Bitcoin’in son birkaç haftayı durgun geçirdiğini rahatlıkla ifade edebiliriz. Lider kripto para birimi Haziran ayında 10.400 dolara ulaştıktan sonra bir düzeltme yaşadı ve şu anda 9.000 doların alt seviyelerinden işlem görüyor. Şu an için her ne kadar net bir ayı piyasası oluşmamış olsa da analistlere göre Bitcoin’in 10.400 dolar seviyesinde yaşadığı reddedilme bir düşüş göstergesi olarak değerlendiriliyor. Çünkü analistler, 10.400-10.500 dolar bandının Şubat ayında 3.700 dolara keskin düşüşün yaşandığı seviye olduğunu ifade ediyor.

Ancak elde edilen verilere göre bir önceki boğa koşusu öncesinde görülen çok önemli bir on-chain gösterge yeniden görüldü.

Önemli Boğa Sinyali

26 Haziran’da piyasanın önemli kripto para birimi ve on-chain analisti olan MMCrypto, önemli bir on-chain sinyalin ortaya çıktığını belirtti: MVRV Uzun / Kısa Diferansiyel göstergesi çok aylık bir düzeltmeden sonra %0’ın üzerine çıktı.

Blockchain analiz firması Santiment, MVRV Uzun / Kısa Diferansiyel‘i şu şekilde açıklıyor:

MVRV, her bir kripto para sahibinin kripto paraları için ne kadar ödediğinin bir ölçüsüdür ve verilen token’ın geçerli fiyatıyla karşılaştırır. Oran 1.0’ın üzerindeyse, ortalama olarak tüm yatırımcılar paralarını satarsa kar elde ederler. 1.0’ın altındaysa, ortalama olarak herkes satış yapıyorsa bir kayıp gerçekleşir.

Öte yandan bu göstergenin önemli olmasının asıl nedeni ise bu göstergedeki her geçişin sonrasında bir rallinin bu hamleyi takip etmesi olarak karşımıza çıkıyor. Örneğin; 2012 yılında BTC 1.000 doları geçmeden önce, 2015 yılında BTC 20.000 dolara ulaşmadan önce ve 2018 yılında BTC 14.000 doları görmeden önce bu metriğin hamle yaptığı ifade ediliyor.

Kısa Vadeli Düzeltme

Bu her ne kadar tarihsel bir kanıt olsa da çoğu analist kısa vadede Bitcoin‘in bir düzeltme yaşayacağını ifade ediyor.

Dolayısıyla daha önce de defalarca birçok analistin dile getirdiği gibi Bitcoin’de uzun vadede neredeyse herkes boğa piyasası bekliyor olsa da kısa vadede öncelikle bir düşüş eğilimi ile karşılaşılabilir.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.