Hazır Olun: Bu İki Durum Bitcoin (BTC) İçin Artış Sinyali Veriyor!

İlayda Peker

Küresel piyasa analisti ve ekonomisti Alex Krüger; Demokratların net galibiyetinin Altın, Gümüş ve Bitcoin’i etkileyeceğini düşünüyor. Krüger, yaklaşan ABD seçimlerinde Demokratların çoğunlukta olması halinde doların büyük oranda güç kaybedeceğine inanıyor. Dolayısıyla Demokratların zaferi Bitcoin, Altın ve Gümüş’ün işine yarayabilir.

Dolar Neden Düşer?

Stratejistler, Biden başkanlığının vergi artışlarına ve daha fazla düzenlemeye neden olabileceğinden korkuyor. Dolayısıyla her iki faktör de ekonomi ve borsa üzerinde baskı yaratabilir.

Bunun yanında ABD doları duyarlılığının tipik olarak ekonominin durumuna bağlı olduğu biliniyor. Bu nedenle COVID-19 ABD’ye hızla yayıldığında dolar düşmeye başladı. Geçtiğimiz altı ayda dolar; yen, yuan ve frang gibi rezerv para birimleri karşısında düşük performans gösterdi. Dolayısıyla Biden’ın seçilmesi dolar üzerinde kötü bir etki yaratırsa Krüger’e göre Bitcoin ve Altın bu durumdan pozitif etkilenebilir.

Krüger konuyla ilgili açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

Demokratların net galibiyeti ile ilgili görüşlerim: Zayıf dolar. Değerli metaller tekrar yükselişe geçiyor. Gümüş, güneş paneli talebiyle artıyor. Baz metaller, özellikle bakır yükseliyor. Ham petrol zarar görüyor. Bitcoin yükseliyor.

Büyük yatırım bankalarındaki stratejistler de benzer bir durumun ortaya çıktığını görüyor. Credit Suisse kıdemli yatırım stratejisti Suresh Tantia‘ya göre, seçim sebebiyle hisse senetlerinde %5’lere kadar geri çekilmeler görülebilir. Tantia nihayetinde borsanın 2021’e kadar toparlanacağını öngörüyor. Ancak yakın vadede seçim riski borsa için bir tehdit oluşturuyor.

Mali Teşvikler

Analistler ayrıca 2021’in ilk yarısında başka bir mali teşvik paketinin gelmesini bekliyor. Nisan teşvik paketinin onaylanmasından sonra Bitcoin 6.000 dolardan 12.500 dolara kadar yükselmişti. Dolayısıyla ikinci bir teşvik paketi Bitcoin için yine artış sinyali olarak nitelendiriliyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Dikkat: Ripple’ı (XRP) Hedefleyen Yeni Bir Dolandırıcılık Girişimi Var

Sonraki Haber

Dijital Euro 2021’de Geliyor Mu?

İlgili Haberler