Hawaii’den Kripto Para Adımı

İlayda Peker

ABD’nin Hawaii eyaletinden beş milletvekili, bankalara kripto para birimleri için saklama yetkisi vermek amacıyla bir yasa tasarısı sundu. Eğer Senato bu tasarıyı onaylarsa Hawai bankaları müşterileri bankalarda “dijital para birimleri”, “dijital menkul kıymetler” ve “açık Blockchain token’ları” dahil olmak üzere dijital varlıkları yasal olarak saklayabilecek.

Hawaii ve Kriptolar

Tasarı dört Demokratik senatör (Gil Riviere, Sharon Moriwaki, Stanley Chang ve Les Ihara) ve bir Cumhuriyetçi senatör (Kurt Fevella) tarafından sunuldu. Geçen hafta sunulan tasarı ilk okumayı geçti ve Senato Ticaret, Tüketiciyi Koruma ve Sağlık Komitesi (CPH) ve Senato Yargı Komitesi’ne (JDC) yönlendirildi.

Bunun yanında Hawaii’nin uzun zamandan beri kripto işlemleri için sıkı gereksinimleri olduğu biliniyor. 2017 yılında devletin Finansal Kurumlar Bölümü, kripto lisanslı kuruluşlara, müşteriler adına tutulan kripto varlıklarına eşit nakit rezervleri bulundurmaları için yetki vermişti. Bu kararın ardından Coinbase eyaletteki operasyonlarını kapattığını duyurdu.

Öte yandan yeni yasa tasarısı da bahsi geçen rezerv konusunun sürüdürüleceğini ifade ediyor. Dolayısıyla bankalar depoladıkları ya da sakladıkları kripto para birimleri kadar ABD dolarında rezerv bulundurmak zorunda. Yani eğer tüm müşteriler varlıklarını bankadan çekmek istersen anında müşterilere geri ödeme yapılabilmesinin sağlanması gerekiyor…

Tasarının Detayları

Bahsi geçen yasa tasarısında özel anahtarlardan ve çoklu imza cüzdanlarından da bahsediliyor.

Bunun yanında yapılan açıklamalara göre müşteriler bankalara kripto para birimleriyle işlem yapma yetkisi de verebilir. Konuyla ilgili tasarıda, “Bir banka ve bir müşteri, bankanın her dijital varlık için kullanacağı kaynak kodu sürümü ile ilgili olarak yazılı olarak anlaşacaktır. Bu alt bölüm kapsamındaki herhangi bir belirsizlik müşteri lehine çözülecektir.” ifadeleri kullanılıyor.

Kaynak: The BlockTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

MoneyGram, Hindistan’da Egemen Olmak İstiyor

Sonraki Haber

Kötüye Giden Ekonomilerde İlk Tercih: Bitcoin

İlgili Haberler