Hangisi Bitcoin’in (BTC) Gerçek Rekoru: 20.089, 19.660 Ya Da 19.892 Dolar?

İlayda Peker

Geleneksel piyasalarda bir rekor kırıldığında bu konuda herkes hemfikir oluyor, çünkü tek bir rekor seviye bulunuyor. Ancak şu anda muhteşem bir fiyat performansı sergileyen ve tüm zamanlar rekoruna doğru ilerleyen Bitcoin’in rekor rakamı konusunda ortak bir görüşe varmak daha zor gibi görünüyor.

Bitcoin Rekoru Ne?

Bu sorunun cevabı olarak 19.660 dolar diyen de 20.089 dolar diyen de doğru bir fiyat vermiş oluyor ya da olmuyor mu?

Coin Center İletişim Direktörü Neeraj Agrawal Bitcoin’in pozitif fiyat hareketlerinden sonra Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşımla Bitcoin’in rekor seviyesinin neresi olduğunu sordu ve “Gerçekten rakamı bilmiyorum” sözlerini kullandı.

Aslında Agrawal, Bitcoin‘in dolar değerinden bahsediyor ve bu, her borsada sürekli olarak farklı fiyatlar için işlem yaparken tespit edilmesi zor bir rakam olarak karşımıza çıkıyor. The Block’tan Larry Cermak da konuyla ilgili daha net bir yaklaşım benimsenebilmesi için BTC’nin en büyük borsalardaki rekor seviyesini (ATH) gösteren bir paylaşım yaptı:

En Yüksek Rakam: 20.089 Dolar

Ancak CoinMarketCap’e göre Bitcoin’de 17 Aralık 2017’de ulaşılan tüm zamanların en yüksek seviyesi 20.089 dolar. CoinMarketCap’in metodolojisine göre, “Herhangi bir kripto varlığın fiyatı, kripto varlığın piyasa çifti fiyatlarının hacim ağırlıklı ortalamasıdır.” Yani platform düşük likiditeye sahip borsalardan gelen yüksek fiyat dalgalanmalarını sınırlamak için hacmi birleştiriyor.

Öte yandan Messari de CoinMarketCap’le aynı rakamın ATH olduğunu iddia ediyor. Ancak Messari açıklamalarında şu ifadeleri kullanıyor:

ATH fiyatı mutlak en yüksek tek işlem fiyatı olmayabilir. Analiz ettiğimiz tarihsel verilerin doğası gereği, bir varlığa yönelik her işleme her zaman bakamayız. Bazı varlıklar için gösterilen ATH, Tüm Zamanların En Yüksek günlük ortalamasına veya Tüm Zamanların En Yüksek rakamının görüldüğü gündeki bir fiyat örneğine atıfta bulunabilir.

En Sık Kullanılan Rakam: 19.783 Dolar

CoinDesk Bitcoin Fiyat Endeksi ve Fortune gibi yayınlar ise BTC’de rekorun 19.783 dolar olduğunu ifade ediyor. Messari araştırmacısı Ryan Watkins ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bu rakamların hangi borsaların kullanıldığında ya da hangi sağlayıcının fiyatlarına bakıldığına göre değişebileceğini dile getirdi.

Ancak tüm rakamları bırakıp genel kanıya bakıldığında çoğu kişinin 20.000 dolarda anlaştığı görülüyor. Bu sebeple de Bitcoin’in ATH’si 20.000 dolar kabul ediliyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Efsaneler Geri Dönüyor: 2017’nin En İyi Kriptoları Yeniden Sahneye Çıkıyor!

Sonraki Haber

XRP Yeniden Yükselişe Geçti: Ripple’ın Bu Seferki Hedefi Neresi?

İlgili Haberler