Hacker’lar Kripto Para Borsalarını Hedef Almaya Devam Ediyor

İlayda Peker

Kripto para şirketleri sürekli olarak kullanılabilirliklerini ve güvenliklerini geliştirmeye çalışıyor Ancak bilgisayar korsanları da boş durmuyor ve her ne kadar hoş olmasa da onlar da kendilerini geliştirmeye devam ediyor.

Seamus Hughes tarafından ortaya çıkarılan ve Program on Extremis’de yayınlanan mahkeme belgelerine göre, Amerika Birleşik Devletleri Columbia Bölge Mahkemesi büyük bir kripto hırsızlığında iki kişiye karşı iddianame düzenlemek amacıyla büyük bir jüri topladı.

“Amerika Birleşik Devletleri/Tian Yinyin ve Li Jiadong” başlıklı dava, iki Çinli vatandaşın Temmuz 2018 ile Nisan 2019 arasında yaklaşık 250 milyon dolarlık dijital para çalmakla suçlanmalarını talep ediyor.

İddialar

Ortaya atılan iddialara göre Yinyin ve Jiadong, iki farklı isimsiz dijital para borsasında hesaplar açtı. Dijital para birimini bir ücret karşılığında geleneksel para birimine çevirerek, ikilinin lisanssız para ileten bir işletme olarak faaliyet gösterdiği ortaya çıktı. ABD’deki bu tür tüm şirketlerin yasal olarak Mali Suçları Koruma Ağı’na kaydolmaları gerekiyor.

Mahkemenin açıklamalarına göre birbirinin hesapları arasında ve Çin’de tutulan farklı iki hesap arasında 100 milyon dolarlık Bitcoin aktarımı yapan Yinyin ve Jiadong, saldırı gerçekleşmeden önce yüksek miktarda para aklama planına girişti. İşlemleri temel olarak Bitcoin’i USD, Çin yuanı ve hatta iTunes hediye kartlarına dönüştürmekti…

Bunun yanında kişilerin kendileriyle ilgili mahkeme belgelerinde çok az bilgi mevcut. Ancak Game of Thrones ayranı oldukları ilginç bir şekilde belgelerde yer alıyor. Borsalar için Yinyin’in ve Jiadong’un hesap adları sırasıyla “snowsjohn” ve “khaleesi” olarak listelendi.

Kripto Borsaları ve Hacker’lar

Bir kripto para borsası ilk defa hack girişimi ile karşı karşıya kalmıyor. Bugüne kadar sıklıkla borsaların hacker’ların hedefinde olduğuna şahit olduk.

Örneğin, Güney Kore borsası Coincheck’in 2018’de bir hack saldırısı ile 500 milyon doların üzerinde kayba uğramasından sonra, bu girişimin “dünya tarihindeki en büyük hırsızlık” olduğu kabul ifade edildi.

Kaynak: Cointelegraph


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Elon Musk’ın Favori Coin’i Değişmedi!

Sonraki Haber

XRP Fiyatı 2020 Yılında Yüzde 25 Arttı

İlgili Haberler