Hack Saldırısına Uğrayan Borsa Kepenk İndirdi

İlayda Peker

Rus kripto para borsası Livecoin, Aralık 2020’nin sonlarında operasyonları aniden durdurduktan sonra kapatıldığını duyurdu.

Livecoin Kapandı

Livecoin’in ana sayfasına göre borsa, 2020’nin sonlarında sunucularında ortaya çıktığı iddia edilen bir saldırının neden olduğu mali ve teknik zararlar nedeniyle faaliyetlerine devam edemiyor. Livecoin, 16 Ocak’ta yeni domain’i “Livecoin.news” ile bağlantı kurarak kapatıldığını duyurdu. Livecoin’in önceki domain’i Livecoin.net ise halihazırda mevcut değildi.

Öte yandan Livecoin müşterilerine, “kalan parayı ödemek” istediğini ve kullanıcılardan doğrulamayı tamamlamak için e-posta yoluyla borsa ile iletişime geçmelerini istediğini söyledi. Prosedürü başlatmak için Livecoin kullanıcılarının kullanıcı adlarını ve platforma kayıt tarihini göndermeleri gerekiyor.

Borsa, geri ödeme taleplerinin 17 Mart 2021’e kadar kabul edileceğini belirterek daha sonra ayrıntılı talimatları paylaşacağını dile getirdi. Livecoin, “Bu tarihten sonra yeni talep kabul edilmeyecek” sözlerini de ekledi. Borsa, Livecoin’in müşterilerine ne zaman geri ödeme yapacağı ile ilgili bir plan sunmadı.

Kullanıcılar Uyarıldı

Livecoin ayrıca kullanıcıları, yanlış bilgiler yayan ve kullanıcıları dolandırmaya çalışan resmi olmayan Livecoin sohbet grupları konusunda uyardı. Livecoin, web sitesinin tek resmi bilgi kaynağı olduğunu ifade ederek, “Bu gruplara katılırsanız yüksek risk altındasınız, çünkü bizim hiçbir grubumuz yok” sözlerini kullandı. Şirket ayrıca devam eden bir soruşturma olduğunu da söyledi.

Livecoin Saldırısı

Livecoin, borsanın tüm sunucularının kontrolünü kaybetmesine neden olan “dikkatlice planlanmış bir saldırıya” maruz kaldığını iddia ederek 24 Aralık’ta işlemleri durdurdu.

Olayın bir parçası olarak, bilgisayar korsanları Livecoin’in altyapısını ele geçirmeyi ve borsadaki fiyatları anormal derecede yüksek değerlere çıkarmayı başardılar. Bu nedenle, Livecoin’de Bitcoin (BTC) 300.000 doların üzerinde işlem görüyormuş gibi değişiklikler yapıldı. O sırada BTC 24.000 dolardan işlem görüyordu.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Popüler Analiste Göre Bu Kriptoların Artık Zamanı Geldi!

Sonraki Haber

Bitcoin (BTC) Almak İsteyenler, Altın Almak İsteyenlerden Fazla

İlgili Haberler