Güney Kore’de OTC Kripto Varlık Platformlarına Dikkat: Düzenleme Gerekiyor!

Bitcoin Haber

Güney Koreli yetkililer, suç faaliyetleri için kullanılan “tezgah üstü” (OTC) kripto para platformlarına dikkat çekiyor. Yetkililer, bu platformları izleyen mali düzenleyicilerin varlığını da belirtiyor. Başsavcı yardımcısı Ki-No-Seong ve Finansal Hizmetler Komisyonu’ndan (FSC) Park Min-woo, yasal çerçevelere göre düzenlenmemiş kripto para borsalarının üzerinde durdu. No-Seong, OTC kripto piyasasının düzenlenmesi gerektiğini belirtti.

OTC, düzenleyici kurum tarafından tanınmayan trade platformları için kullanılıyor. Kripto varlık işlemleri, eşler arası (P2P) borsalar da dahil olmak üzere düzenlenmiş platformlar ile benzer işlemleri içeriyor. Güney Kore’de hükümet tarafından tanınan en büyük kripto borsası Upbit’te 172 kripto para varlığı bulunurken, OTC platformları 700’den fazla kripto varlık için alım satım hizmeti sunuyor.

Raporda ayrıca, kripto varlıkların Kore wonuna dönüştürüldüğü OTC platformlarıyla ilgili iddialar da yer alıyor. Incheon Bölge Savcılığı Uluslararası Suçlar Soruşturma Departmanı, Ekim 2021 ve Ekim 2022 arasında bu platformlarda yasadışı döviz işlemleri yaptığı belirlenen üç kişiyi tutukladı.

Bu kişilerin, Libyalı bir grubun isteği üzerine denizaşırı OTC platformlarından 70,9 milyon dolar değerinde kripto varlık satın alıp Kore’ye gönderdiği belirlendi. Kore Gümrük Servisi tarafından açıklanan bir rapora göre, kripto varlık kullanılarak yapılan yasadışı döviz işlemlerinin geçtiğimiz yıl 4 milyar dolar değerinde olduğu tahmin ediliyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Hong Kong Polisi, Kripto Para Borsası JPEX ile İlişkisi Olan Sosyal Medya Fenomenini Tutukladı

Sonraki Haber

AAVE, BAKE ve BNB Coinlerinde Güncel Durum ve Tahminler

İlgili Haberler